Suitsetamisest loobumine 01.09.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Loodan, et oskate mulle natukene nõu anda - olen (24N) oma elukaaslasega(28M) suitsetanud juba mitu aastat (sai hakatud noorest peast tegema) ja väga raske on maha jätta. Tervis on kehv, enesehinnang null ja suur hirm tuleviku ees. Oleme proovinud iseseisvalt ja pidevalt maha jätta, aga pole vajalikku enesekindlust ja häbi tunnistada, lihtsalt ei suuda... Igal õhtul lubame, et homsest enam ei tee, aga... Lõpuks otsustasime, et küsime arsti käest abi - kopsukliinikust öeldi konkreetselt, et ravikuur ja uuringud maksavad 1200 EEK (siia tuleb veel juurde arvata rohud ja plaastrid). (Et selline juba on see pakett)Kahjuks pole sellist raha kuskilt võtta ja veel topelt. Küsimus on selline, kas perearstil on ka võimalik mingit nõu anda ja ravikuuri teha (nõustamine, kopsude kontroll, tabletid, plaastrid...)? Kas on toimumas või tulekul ka mõni kampaania? Loodan, et saate aidata ja anda nõu. Teie vastust oodates ja ette tänades, K.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere K
Vabandan veidi viivitunud vastusega. Aga siin ta on.
Loomulikult võib pöörduda oma murega perearsti juurde. Uuringutest mida võiks teha on kopsude kuulatlus, tippvoolumõtmine ( PEF metria), kliiniline vereanalüüs ja vahest ka kopsude röntgenogramm. Need uuringud on patsiendile tasuta. Ausalt öelda, ei ole need noorel ja tervel inimesel ka just eriti vajalikud. Need on pigem mõne suitsetamise tüsistuse väljaselgitamiseks.
Suitsetamisest loobumine on raske kuid täiesti võimalik ettevõtmine.
Mõned soovitused.
1. Olge kindel oma tahtmises
2. Märkige üles mõni ümmargune kuupäev: sünnipäev, kuu algus, palgapäev vm.
3. Kui olete tugev nikotiinisõltlane ( päevas 1-2 pakki) süütate esimese suitsu ammu enne hommikusööki siis on vajalik nikotiinasendusravi plaastritega. Seda nõu annab kas oma perearst või apteeker.
4. Kui läheneb määratud kuupäev vähendage tasapisi suitsude hulka, nii paari nädala jooksul peaks see jõudma miinimumini
5. Määratud kuupäevast enam EI ÜHTEGI SUITSU
6. Kui juba suitsude vähendamise ajal tabab teid tugev psüühhiline erutus, südamepekslus, meeleolukõikumised, viha, närvilisus, unehäired jne siis neiud nähte aitab leevendada ravim toimeainega buprioon HCl 150 mg. Saadaval pakendinimetuse all Zyban, tab. 150 mg N 30. See leevendab vahest vägagi suurt probleemi põhjustavaid psüühhilisi nähte. Kahjuks see ravim maksab täishinnaga ligikaudu 600 kr, kuid peaks saama ka soodustusega.
7. Oma tahe, nikotiinasendusravi ja Zyban ning lähikondlaste toetus viivad kõige paremini eesmärgile.
8. Tähtis on jääda omale kindlaks
8. Teile soovitan just alustada suitsetamisest loobumist koos oma partneriga.
9. Tähtis on leida endale tegevus nendeks puhkudeks mil varem suitsetasite, seda nimetatakse asendustegevuseks. Nätsunärimine, juurvilja söömine, klaas mineraalvett, jalutuskäik, sörkjooks, võimlemisharjutused jne jne. Selle ajal mõelge, et küll olete tubli ja veel veidi ja läheb paremaks.
Lõpetuseks. Arstina on väga hea meel anda nõu suitsetamisest loobumisel, küllap on ka Teie perewarst sama meelt. Pidage temaga julgesti nõu nii murede kui rõõmude korral. Suitsetamisest loobumise esimesed kuud on kõige raskemad, siis on juba kergem. Poole aasta pärast võite ennast pidada mittesuitsetajaks.
Ja veel. Suitsetamine on tõsine südame-veresoonkonnahaiguste riskifaktor. Kui olete 2 aastat peale suitsetamisest loobumist suutnud enale kindlaks jääda, siis on teie risk haigestumiseks võrdne mittesuitsetajatega, kes pole kunagi suitsu teinud. See teadmine peaks samuti innustama.
Võite julgelt küsida veel infi minu meiliaadressil terkes@hot.ee või KLIINIK.EE portaali kaudu.
Edu ja head tervist soovides Madis Veskimägi