allergia 21.07.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Missugused ravimid peaks kodus olema mesilasmürgile allergilise 7-aastase lapse puhul? Nõelata saamise peale läheb paiste, mis laieneb aina, üle kere tekivad kublad, hingamine raskeneb. Peab vist lisama, et tal diagnoositi eelmisel aastal astma, kuigi hoogusid pole olnud. Vahepeal tundus, et sai ilma rohuta hakkama, sest ma ei märganud, et piip (Pulmicort) oli tühi, aga nüüd jälle alatasa köhatab.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist
Mõistan Teie muret. Asi on päris tõsine. Astma on iseenesest kui üks allergia varient ja lisaks ka ülitundlikus mesilasemürgile teeb olukorra kehvemaks. Soovitan hoolsat astma põhiravi ( pulmicort näiteks) annust tõstes vastavalt lapse kasvamisele. Kodus peaks olema ka kindlasti astma hoo katkestamise ravim ( ventolin näiteks ). Esmaabiks peaks laps saama kiiresti organismi manustatavat allergiarohtu ja hormoon prednisolooni. Kiiremini toimib allergiarohi tilkadena, näit Zyrtec või siirupina- claritin. Prednisolon on saadaval tabletina. Siiski soovitan Teile koju muretseda ka süstitava allergiarohu, levinum on Tavegyl ampullis 2 ml ja hormoon prednisoloon: 25-30 mg 1 ml ampullis. Teil aga tuleb omandada lihasesisene süstimistehnika, ühekordsete süstaldega see polegi nii raske. Üliraske allergiline reaktsioon võib tekkida minutitega, abi võib olla vaid Teie läbiviidud ravist. Kiirabi jõudmine võib ka liigselt viibida. Tavaliselt kipuvad mesilased nõelama ikka suveti, kui laps on laagris, vanavanematel külas või matkal. Soovitan kõike seda arutada oma perearstiga ja allergoloogiga, kes annaksid juba konkreetsemaid soovitusi.
Head tervist soovides Madis Veskimägi