MÄLU JA KÕNEHÄIRED, DEMENTSUS - ALZHEIMER 02.01.13 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen mures oma ema pärast. Ema vanus on 62 a. Tal on tekkinud probleeme mälu ja kõnega. Rääkides lähevad paljud sõnad segamini. Lühikesi lauseid on võimeline rääkima ilma vigadeta, aga kui pikemalt midagi selgitama hakkab, siis lähevad sõnad segi ja ta ei leia õigeid sõnu. Mäluga on nii, et paljusid asju mäletab väga hästi, aga ei suuda üksikasjalikult loetleda mida hommikuks sõi ja mulle tundub, et just sõnade mitte meelde tulemise tõttu ei suuda loetleda. Juskui läheks närvi või ärevusse ja unustaks kõik, kui tema käest spetsiaalselt küsida. Mäletab näiteks eelmise päeva tegevusi, kelgumäel käimist, arsti juures käimist, linnas käimist aga kui tahab nendest pikemalt rääkida, siis ei suuda seda kõike sõnadesse panna. Kui küsida tema käest kuupäeva, siis kipub ka seda segi ajama. Füüsilisi kaebusi tal ei ole. Käed vahest valutavad ja viimane kord kui suhtlesime, siis kurtis, et pähe lõi aegajalt valu, selg ka valutab. Käisime perearsti juures, temapoolne kahtlus peale 5 minutilist vastuvõttu oli varajane Alzheimer. Mingeid proove ei tehtud. Vererõhk oli normis. Suunati psühhiaatri vastuvõtule Alzheimeri kahtlusega. Perekonnas meil sellist haigust enne esinenud ei ole. Ema on olnud vanaisale seltsiks 9 aastat. Elukaaslast tal ei ole. Elavad kahekesi vanaisaga (ema-isa), kes on 92 aastane täie mõistuse juures inimene. Vanaema (ema-ema) suri insuldi tagajärjel. Kas minupoolse kirjelduse põhjal on võimalik panna diagnoosiks Alzheimer? Ja suunata selle konkreetse diagnoosiga psühhiaatri poole või peaks uurima enne ka muid mälu ja kõnehäireid tekitavaid põhjusi? Kas psühhiaatri juurde suunamine on üldse õige või oleks pidanud perearst saatma ema neuroloogi vastuvõtule? Kardan kõige rohkem, et keskendutakse ainult Alzheimeri kahtlusele ja pannakse kergekäeliselt vale diagnoos, hakatakse ravima valet haigust ja tegelik mälukaotuse ja kõnehäirete põhjus jääb avastamata ning õige ravi saamata.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Alzheimeri haigus on kirjelduse järgi võimalik. Kuna tegemist on tõsise ja siiani ravimatu haigusega, siis spetsialisti (psühhiaater, neuroloog) juurde suunamise põhjuseks ongi vajadus otsida kõiki muid - tihti ravitavaid põhjusi mäluhäiretele, tehes lisauuringuid.

Dr. Ain Pajos