nõustamine 03.04.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Laps on 14 aastane,viimased päevad olid august 2023.Kõik uuringud ja günekoloog väidab.et tal on enneaegne menopaus,et see väga haruldane,et lapsi kahjuks loomulikul teel ei saa.Kuidas saaks tütarlast aidata tema kuumahoogude ja higistemistega enne kui pannakse hormoonravi talle.Lapsel diagnoositud ka GILBERTI sündroom

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Lapsel ei ole enneaegne menopaus, vaid suure tõenäosusega kombineeritud geneetiline sündroom, mis mõjutab ka munasarjade aktiivsust. Kõige olulisem on õigeaegselt alustatud hormoonasendusraviga, et lapse elukvaliteet oleks parem, oleks maandatud ajas tekkivad riskid seoses hormonaalse puudulikkusega. Hormoonasendusravis kasutatakse madalas doosis nn. kehaomaseid hormoone, mida tal endal on vähe. Need parandavad enesetunnet, kaitsevad luutihedust, tagavad normaalse kehalise arengu ning toetavad südant ning veresoonkonda. Hormoonasendusravist kindlasti keelduda ei tohiks, kuid arvestades kaasuvana Gilberti sündroomi on vajalik meeskonnatöö günekoloogi, endokrinoloogi, gastroeneteroloogi ja geneetikuga.