Munasarja healoomuline kasvaja 15.02.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Jaanuaris 2023 avastati mul ühe munasarja juures olev tsüst, mis tol hetkel oli 2,5x1,9 cm läbimõõduga. Muid kaebuseid otseselt polnud. Pool aastat hiljem oli tsüst kasvanud 3,4x3,0cm suuruseks, muud kaebused puudusid. Vahepeal on olnud ka tsüklihäireid, aga see ilmselt Nexplanoni paigaldamise pärast. Nüüd 2024 alguses sain diagnoosiks munasarja healoomulise kasvaja (Kael puhas emakas anteversioonis suurus normis endom, 0,5 Vasakul tsüstoom püsib . suurus v2 kambriline 2,9x3,1 ja teine väiksem 1,9x1,8 kokku 4,0 ülemises osas norm ov kude nähtav parema sari norm suurust ja struktuuri). Kutsuti tagasi aasta pärast, kui pole vahepealseid kaebusi. Samas tunnen kuidas viimase mõne nädalaga on pidev “täiskõhu tunne” (lühikese ajaga on ka kõhu ümbermõõt märgatavalt kasvanud, muidu kaaluga probleeme pole), seedetegevuse häired ning vahel ka pistev valutunne ühel pool (vasak munasari). Öeldi küll, et enne pole põhjust kirurgiliseks sekkumiseks kui kasvaja pole üle 5-6 cm kasvanud aga kas peaksin siiski kuskile põhjalikuma kontrolli eesmärgil pöörduma?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Saan aru, et kasutate implantaati, mis sisaldab ainult gestageeni ja võib vahel kõrvaltoimena munasarjades vedelikukogumeid põhjustada. Teie kõhuümbermõõdu suurenemine ei saa kindlasti seoses olla antud ultraheli leiuga, mis puudutab vasakut munasarja. Antud tsüst võib teil põhjustada ebamugavust, pakitust, kergeid valusid alakõhus ja seoses vahekorraga, kuid kindlasti midagi ohtlikku ei ole. Kui te väga olete mures, siis võite uuesti arsti juurde pöörduda kontrolli ca 6 kuu pärast, teha oma meelerahuks kasvajamarkeri analüüsi ( ca 125).
Kui te olete selle pärast väga mures, seostate oma kaebusi tsüstiga, siis on soovitav konsulteerida implantaadi eemaldamise suhtes ja minna üle kombineeritud madaladoosilistele rasedusvastastele tablettidele, mis sageli aitavad kaasa munasarja healoomuliste vedelikukogumite taandumisele.