Rasestumise võimalus? 22.01.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on küsimus rasestumise võimalikkusest. Võib-olla tundub see küsimus naeruväärne, kuid mida aeg edasi, seda rohkem end oma mõtetega üles keeran ja ärevus on suur.

Faktid on aga sellised: olen 48a, ei ole sünnitanud. Olen olnud vahekorras ainult oma abikaasaga ja kasutanud kondoomi. Menstruatsioon on olnud korrapärane, keskmiselt 28 päeva, välja arvatud üks kord vähem kui aasta tagasi, kui hakkas veritsema vahepealsel ajal.

Mis teeb muret?

See, kas nüüd see üks olukord, millest kohe räägin, võib tähendada, et jään rasedaks.

Nimelt: menstruatsioon algas 28. detsembril. Sellest 9 päeva hiljem, ehk pärast päevade lõppemist 5-6 päeva, olin vahekorras. Asend oli selline, et mina olin peal ja kohe käisin ka pesemas. See oli 6. jaanuar. Kui arvestada tsükli pikkuseks 28 päeva (viimased 2 kuud 30 päeva), siis peaks ovulatsioon ühe kalkulaatori järgi olema 10. või ka 9. jaanuaril, teise järgi 11. jaanuaril. Vahekord oli 6-ndal.

Mul on selles vallas kogemust vähe, kuid hirm ja ärevus on nii suur, et see teeb jõuetuks. Ma ei sooovi praegu last.

Kui palju mul on põhjust muretseda, et saan veel sellises vanuses ja selliste kuupäevade juures lapse?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere arvestades vanust, siis rasestumise võimalus kaduvväike. Reeglina korralikke ovulatsioone enam pole. Sellises vanuses võivadki tekkida tsüklihäired. Igaksjuhuks võite ju testi teha, aga veelkord , rasedaksjäämise võimalus ikka üliharva, seda enam kui tsükkel muutunud ebaregulaarseks.,DRKadastik