Rasestumise soov ja duphaston 17.12.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Vahelduva eduga juba üle kahe aasta on probleemiks olnud tsüklihäired. Algselt oli probleemiks liigõhuke limaskest, mistõttu arst määras duphastoni, aga kuna ka see ei aidanud, siis veel ühe hormooni (nime ei mäleta). Limaskest paksenes, menstruatsioon taastus, kuid ca poole aasta pärast taas kadus.
Arst määras uue duphastoni kuuri (6 kuud), mis kestis käesoleva aasta alguseni.
Septembris oli taas probleemiks tsüklihäire (menstruatsioon algas ravimita, kuid tsükkel oli 42p). Arst tegi vereproovid ning läbivaatuse ja leidis, et on siiski progesterooni puudus ning rasestumise võimaluse suurendamiseks määras taaskord duphastoni. Kui varasemalt pidin võtma 16.-25. tsüklipäeval 2 tabletti päevas, siis seekord soovitas proovida ühega. Kui menstruatsioon algab 2-4p pärast viimase tableti võtmist, on doos õige, kui nädal hiljem, peaks võtma 2 tabletti. Praeguse tsükliga algaski menstruatsioon 6. päeval pärast viimase tableti võtmist. Kas peaksin nüüd uue tsükliga hakkama siiski võtma 2 tabletti päevas?
Kuna on rasestumise soov, siis kas peaksin hoopis testima ovulatsioone ning võtma tableti alles pärast positiivset testi või siiski 16.-25. tsükli päeval?
Lugesin ravimi infolehelt, et rasestumise soovi puhul peaks ravimit võtma kuni menstruatsiooni alguseni, mitte sellise skeemi järgi nagu arst mulle soovitas. Kas praegune skeem võib hoopiski pärssida rasestumist?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teil on diagnoositud menstruatsioonitsükli 2. faasi puudulikkus ja olete saaanud pikalt 2. faasi toetuseks Duphaston ravi ning tsükkel on taastunud. Duphaston ( düdrogesteroon) kuulub gestageenide hulka ja on progesteroonile sarnase toimega sünteetiline preparaat. Võimalik on kasutada ka progesterooni sisaldavaid kapsleid ( Gepretix), mida üha enam tsüklihäirete ja lastetuse ravis kasutatakse. Kui on plaan rasestuda, siis kõigepealt soovitan teha ovulatsiooni teste, et saada infot selle kohta, kas ja mitmendal tsükli päeval ovulatsioon toimub. Alustage ovulatsiooni testide tegemist 12. tsükli päevast. Arvestama peab sellega, et kui tsükkel kõigub 26-33 päeva, siis ka ovulatsioon võib toimuda väga erineval ajal, 12-19. tsükli päeval . Samuti on võimalik, et esineb anovulatoorseid ( ilma ovulatsioonita) tsükleid. Lisaks testidele saab ovulatsiooni toimumist hinnata ultraheli uuringul. Duphastoniga 1 tab. päevas tuleb alustada peale ovulatsiooni toimumist, kindlasti mitte varem. Jätkata tuleks raviga positiivse rasedustesti korral ja katkestada siis, kui algab menstruatsioon. Kui kõik ovulatsioonitestid on negatiivsed ja selgub, et tsüklid on anovulatoorsed, siis on võimalik ovulatsiooni raviga esile kutsuda.