Endometrioos 4, CIN1 ja rasestumise soov 09.10.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Pöördun Teie poole murega. Nimelt pea 6 kuud tagasi avastati minul endometrioos tase 4 läbi LAP operatsiooni, kus arst eemaldas liited nii vasakust kui ka paremast munasarjast(liitunud olid munajuhadega), lisaks tsüsti vasakust munasarjast suurusega 2x1x2cm aga üht liidet, mis emaka taga soolestikuga liitunud ta ei saanud eemaldada(sõnas et see on kinnistunud). Lisas veel et munajuhad on läbitavad, tehti see protsetuur ka läbi. Nentis ka et emakas on norm suurusega ja puuduvad muud nähud. Peale opi tulin 4 nd hiljem tagasi konsultantsiooni, sõnas et kui 6 kuu vältel ei rasestu siis suunatud viljatusravi keskusesse. Olen kuulnud eelnevalt et üldjuhul tase 3 ja 4 määratakse ka ravikuur peale opi, seda ta ei teinud. Mina siis usaldasin teda. Kas ta oleks pidanud mulle ikkagi ravikuuri määrama?

Seisund hetkel selline, mentruatsiooni valud on mul ikka päris valulikud ja lisaks sellele, olen teinud ka ov teste ja ov toimib. Ov on ka väga valulik, valu algab nii vaikselt pakitsedes ca 2 päeva enne ja ov päeval paar tundi kuni päev on väga valulik. Algselt olid päevad suht sassi, peale opi tulid 27 päeva pärast päevad ja hiljem kõikus 30-36 päeva ja hiljutine taas 28 päeva. Lisaks ov ajal on suhteliselt valulik suguühe.

Lisaks avastati mul pea samal ajal emakakaela CIN1, sain ravi põletikule 5 päeva ja arst suunas tagasi kontrolli 6 kuu möödumisest.
Kas need kaks diagoonis võivad kuidagi mul rasestmist takistada ja kas see võib ka mõjutada IVFi tegemist?

Olen end juba oktoobri lõpuks viljatusravi keskussesse regusteerinud esmane konsultantsioon, aga kirjutasin ikka kuna just olid väga valulikud ovulutsiooni päevad. Soov abikaasaga on last saada väga, oleme juba üle aasta proovinud. Oodates teie vastust ja ilusat nädalavahetust soovides!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Endometrioos vähendab viljakust ja 30%-l endometrioosiga naistest on probleemiks lastetus. Laparoskoopia käigus on võimalik eemaldada küll osaliselt endometrioosi koldeid ja liiteid, kuid sellega haiguse kroonilist kulgu peatada ei saa, mistõttu on medikamentoosne ravid dienogestiga ( Visannette) näidustatud ja soovituslik. Medikamentoosne ravi aitab haigust kontrolli all hoida ja suurendab juba 3-6 kuulise ravi järgselt rasestumise tõenäosust. Ma soovitaksin esialgu dienogest ravi ja kui selle järgselt spontaanne rasestumine ei õnnestu, siis IVF protseduuri. CIN1 ehk emakakaela kerge düsplaasia ei vähenda rasestumise võimalust. Peate regulaarselt kontrollis käima ja analüüse tuleb vastavalt jälgimistaktikale korrata. CIN1 korral on 1-2 aasta jooksul tõenäosus isseeneslikuks paranemiseks ligikaudu 70%.