Paksenenud emaka limaskest 24.11.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kas on olemas alternatiive emaka limaskesta tagasitõmbumiseks? Miks arstid soovitavad kohe esimese asjana hormoonspiraali? tundub kuidagi liiga lihtne tee nende jaoks. Tuleb tegeleda ju põhjusega, seda enam, kui spiraal eemaldatakse, kasvab limaskest jälle tagasi. Minule tundub see just kui surnud ring. Seega soovikski teada, kas on olemas alternatiive, näiteks mingit taime loodusest vms, mis tasakaalustaks naise keha, millest arstid ei räägi?

Aitäh ja head soovides.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Olete perimenopausis ehk üleminekueas ja sellega kaasnevad hormonaalsed kõikumised. Kahjuks võib sellega seoses tekkida pikad ebaregulaarsed veritsused. Esmasena on vajalik välistada kasvajad ja rakumuutused emaka limaskestas. Teil on soovitav lasta võtta koeanalüüs emaka õõnsusest ehk nn. pipelle test. See aitab välistada rakumuutused ja annab täpsema diagnoosi, mis toimub teie emakas. Kui tegemist on liiga paksuks kasvava emaka limaskestaga, mille põhjuseks on hormonaalsed muutused seoses eaga, siis on kuldstandardiks emakasisene spiraal Mirena, mis paigaldatakes 8 aastaks. Spiraalis olev hormoon levonorgestreel ei lase emaka limaskestal vohada ja kaitseb teie emakat verejooksude eest. Peale spiraali eemaldamist olete vanuses, kus menstruatsioonid on lõppenud ja menstruatsioone enam ei taastu. Taimsetest preparaatidest aitavad keha toetada näiteks mungapipra viljade ekstrakti tabletid, kuid suure tõenäosusega jääb seda teile liiga väheseks, et veritsusi kontrolli all hoida.