Tupe ph tasakaalust väljas 27.09.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kas liiga kõrge tupe pH (5,5-6) võib põhjustada evamugavustunnet ja pakitsust tupes?

Minu ebamugavus sai alguse märtsis põetud põiepõletikust, mille järgselt tekkis mul tsütolüütiline vaginiit (ravisin augmentini ja dalacin küünaldega). Peale ravi tekkis sügelus ja arst kirjutas uuesti välja dalacin küünlad, hiljem selgus proovi tulemustest, et tegemist oli hoopis seenega ja sain ka seene ravi. Viimastes analüüsides oli kõik korras aga ikka püsib ebamugavustunne. Tupe pH oli viimasel korral 6, enne seda arstil käies 5,5.

Seega tahaksingi teada, et kas kõrge tupe pH võib põhjustada minu vaevusi ja mida saaksin teha nende leevendamiseks? Kas probiootikumide kasutamine võiks aidata või tekitada uuesti tsütolüütilise vaginiidi?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Tupe normaalne PH tase on 4,0-4,5 ehk kergelt happeline, mida aitavad tagada piisav piimhappebaketrite hulk. Sageli aluselisem PH tase soodustab bakteriaalset vaginoosi. Liiga happeline keskkond sodustab tsütolüütilist vaginiiti ja seene vohamist.
Kui teil on praegu tupes PH 5,5-6,0, siis on teil kerge kalduvus aluselisemaks keskkonnaks ja võib põhjustada rohkenenud ebameeldiva lõhnaga voolust.
Kasutage pesemiseks pre-või probiootikume sisaldavat intiimgeeli. Võite ebamugavustunde, rohkenenud lõhnaga vooluse korral kasutada apteegi käsimüügist piimhappebakteritega tupeküünlaid ja geeli-kreemi ( nt. Bactor, Biohyl, Cumlaude lab sarja jms.). Vältige rohke rafineeritud süsivesikuid ja nisujahu sisaldavaid toiduainete tarbimist. Sobib süüa-juua naturaalselt hapendatud ehk fermenteeritud toiduaineid.