Hematoomi seos loote kvaliteediga 09.09.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Raseduse 7. nädala ultrahelis tuvastati hematoom, määrati progesteroonravi. Tegemist teise rasedusega, esimesel korral 9. nädalal leiti tsüst (arstilt juhised, et ebaoluline leid, kaob ise). Hiljem kahtlustati lootel kasvupeetust (sündis siiski 38. nädalal, 2.8kg terve ja tubli laps; platsenta olevat olnud vana ja ebakvaliteetne). Küsin Teilt järgmist:
1. Kas hematoomi tekkimine viitab sellele, et tegemist on kuidagi nõrgema või vigase lootega (kuna abordirisk on kõrge, siis loode "soovib" ise lahkuda)?
2. Või on tegemist taaskord mittekvaliteetsele platsentale viitavate probleemidega, st pigem probleem minus endas kui kehvas raseduse kandjas ja loote vigadega hematoom seotud ei ole? Kas võib eeldada, et esimese raseduse 9. nädala tsüst oleks varasemal vaatlusel samuti hematoom olnud?
3. Kas juurde manustatav progesteroon aitab hematoomi lõhkuda või on sellel mingi muu roll antud kontekstis?

Oleksin väga tänulik, kui saaksite põgusalt lahti selgitada hematoomi tekkemehhanismi mõistmaks, kas see on mingilgi moel sümptom, mis viitab vigasele lootele - või olen end asjatult muredesse uputanud.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Hematoom kujutab endast verevalumit, mis on lootemuna ja emaka vahel. Raseduse 1. trimestril ultraheli uuringul leitud hematoom võib kujutada endast väikest riski raseduse katkemiseks, kuid enamikel juhtudest hematoom resorbeerub, kaob ja rasedus areneb normaalselt edasi. Hematoom pole seotud lootepoolse probleemiga, s.t. pole mingit põhjust kahtlustada loote arenguhäiret tekkinud hematoomi tõttu. Sageli jääb hematoomi tekke põhjus selgusetuks. Hematoomi ja veritsuse teke raseduse esimestel nädalatel võib olla seotud emaka kontraktsioonidega (toonusega), näiteks vahekorra ajal. Progesteroonravi toetab raseduse arengut, kuid ei ole otseselt hematoomi ravi. Hematoomil emaka ja lootemuna vahel pole mingit seost tsüstiga. Munasaraja tsüst ( tavaliselt follikulaarne tsüst) võib tekkida raseduse esimestel kuudel ja see kaob tavaliselt raseduse arenedes ise ja ravi ei vaja.
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seidelberg