Müoom ja tsüst 12.08.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mul on munasarjades 5cm tsüst. Lisaks 4cm subseroosne müoomisõlm jalal ja veel väiksemaid müoomisõlmi. Kaebusi pole. Kaks erinevat günekoloogi on andnud erinevaid soovitusi. Üks ütleb, et tuleks ära lõigata vaid müoom ja munasarja tsüst, teine günekoloog aga soovitab tsüsti ja terve emaka eemaldada. Kas sellisel juhul on tõesti vaja eemaldada kogu emakas? Mis see tavapärane praktika sellises olukorras on?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Kui teil ei ole kaebusi, siis võib rakendada ka jälgimistaktikat. Kui menstruatsioonid muutuvad vererohkeks, emaka lihasesisesed sõlmed on ajas kasvutendentsiga, siis pigem on soovitav kogu emakas eemaldada. Kui selliseid kaebusi ei ole, puudub ajas kiire sõlmede kasv, ei esine tugevaid alakõhuvalusid, siis sõlmed operatsiooni ei vaja. Neid võib ka lihtaslt jälgida, kuna tegemist on healoomuliste kasvajatega. Kui jalal olev subseroosne sõlm tekitab survega seotud kaebusi, siis on võimalik ainult see sõlm eemaldada. Munasarja tsüsti suhtes on oluline ultraheli leid, sest tsüste on olemuselt erinevaid. Kui tegemist on selge vedelikuga ühekambrilise õhukeste seintega tsüstiga, siis ka seda võib lihtsalt jälgida, kui teil kaebusi ei ole. See võib ajas ise taanduda. Kui esineb alakõhuvalusid, tsüsti sisu on homogeensem-ebaühtlasem, esineb mitu kambrit, tsüsti sein on suhteliselt paks, siis on soovitav see eemaldada.