Tsüst 04.04.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Kirjutan murega, et 2011a juunis avastati, et mul on tsüst. Esialgu panime arstiga paika, et võtan pille, et näha kas see kaob nende abil. Kaebusi mul tol ajal ei olnud (valu). Kuna tsüst jätkas kasvamist, siis 2012 jaanuaris see eemaldati. Eemaldati koos parem munasarjaga, kuna selgus, et seal on kasvaja (digiloos on nii kirjas: Arvestades UH leidu (munasarja sisepinnal näsalised struktuurid) - otsustatud eemaldada täielikult munasari koos kasvajaga). Alles jäeti munajuhad. Lisaks eemaldati ka müoom. Nüüd 2018a märtsis käisin uuesti tavakontrollis ja mul avastati uuesti tsüst. Arst ütles, et mu munasarjal ei tundu esialgsel pilgul midagi pahasti olema. 2016a. kontrollis olles ei avastatud midagi.

Lugesin ka enda digilugu, mis oli minu jaoks hirmutav. Seal on kirjas, et mu emaka mõõdud 5,7cm x 3,8cm Endomeetrium 1,2cm, I-II faas Ov. dex ei visualiseeri Ov. sin 3,5cm x 2,1cm, sellest lähtub ümar hüpoehhogeenne moodustis läbimõõduga 5,1x3,3cm. Seinapidiselt näha väikseid näsasid läbimõõduga kuni 1cm. Cystoma ovarii sin? CD-s vaba vedelikku ei ole Järeldus: Cystoma ovarii sin

Olen nüüd mures, olen nõus opiga aga kas siis eemaldatakse ka minu vasak munasari? Lapsi mul veel ei ole aga väga sooviksin. Tahaksin teada, et kas mul on õigus soovida, et minu vasak munasari säilitatakse, et mulle antakse võimalus ikka lapsi saada kui tsüst on eemaldatud. Kui vaadata mõõte tundub, et see tsüst on sama suur kui mu emakas, mis tekitab hirmu.

Küsimus tekkis ka sellega, et miks mul see ikkagi uuesti tagasi tuleb? Kas olen midagi ise teinud valesti?

Kui kiiresti tohiksin peale tsüsti eemaldamist proovida rasedaks jäämist? Kas ma üldse saan lapsi? Peale parema munasarja eemaldamist mulle küll öeldi, et ma saan aga võib osutuda keerulisemaks..

Ette tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 28-aastane

Teie mure on arusaadav, kuid nii noortel säilitatakse kindlasti teine munasari ja eemaldatakse vaid tsüst-vedelik või tsüstoom-munasarja kasvaja. Vastasel korral hävitab kasvaja kude munasarja koe täielikult.
Kaasajal teostatakse kõik operatsioonid laparoskoopiliselt, see on vähem traumeerivam.
Munasarja healoomulised kasvajad tekivad mitmetel põhjustel, mida eriti muuta ei saa. Ei tohiks suitsetada, sest sigaretisuits on munasarjale mürk. Peale OP ravi võib kohe proovida rasestumist kui enesetunne lubab.
Op-i ajal oleks arukas kontrollida munajuhde läbitavus.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid