Munasarjatsüst 18.12.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mul selline mure. Olen 42. Umbes aasta on alakõhus tuim valu. Päevad käivad normaalselt, tehti kõik vereproovid, mis olid korras. Munasarjad normis. Kuna oma arstile oli 3 kuud järjekord, vahetasin arsti. Uus arst pani kohe laparoskoopia ja ühtlasi ka sterilisatsiooni aja kinni, et kui juba kõhtu minnakse, siis lõigata ka munajuhad läbi(tasulisse). Vahetult opi oli par. munasari 3,5*2,8. Nüüd opil käidud. Leiti 1,2 sm müoom, mida millegipärast ei lõigatud. 2 nädalat peale opi vaadati munasarju ultraheliga. Parem munasari oli suurenenud 4,3. Arst ütles, et tsüst tekkinud. Mingit ravi peale ei pannud, ütles, kui valu ei tee, pole vaja enne 2a tulla. Ca 125 oli ka normis. Kas tsüst tekkis peale lõikust ja miks? Kas peksin saama mingeid tablette ja kas tsüstist võib midagi edasi areneda? Millal peaksin kontrollile minema?Ilusat aasta lõppu.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
nagu ma teie kirjeldusest aru saan, ei selgunud operatsioonil kroonilise alakõhuvalu põhjus. 1cm suurune müoomisõlm valu ei põhjusta, samuti ei põhjusta see ka teisi kaebusi. Ka väikesed tsüstid munasarjades, mis võivad tsükli jooksul tekkida, ei põhjusta kaebusi ja kaovad peale menstruatsiooni iseenesest ära. Kui munasarjas on leitud tsüst, siis on soovitav korrata ultraheli uuringut 2 kuu pärast, s.t. ära oodata 2 menstruatsiooni. Üheksal juhul kümnest tsüst kaob ja mingit ravi pole vaja teha.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen