Sõeluuringu tulemus 03.06.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, käisin sõeluuringul aasta algul ja minu tulemus oli selline:
12.01.2023 - HPV POS
16 POS,
18,45 neg
LBC NILM. Proov on adekvaatne.
Lameepiteeli pindmise ja vahekihi rakud. Üksikud atüüpilised lameepiteeli rakud. Metaplastilised
lameepiteeli rakud.Esinevad endotservikaalsete rakkude kogumikud.
Vastavalt haigekassa juhendile uus kaksiktest aasta pärast. Võtame ise ühendust patsiendiga
ja pakume aja.

kas ma peaksin muretsema? kas see HPV 16 on ohtlik ? samuti kas see tähendab, et see on ka mu partneril ja oleks vaja ravi ?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Olete peale suguelu algust nakatunud inimese papilloomi viirusega ehk HPV-ga. See levib sugulisel teel, kuid seda, kuna ja kelle käest viiruse olete saanud ei saa öelda. Viiruse suhtes eraldi ravimit ei ole. Viirus võib ajas põhjustada emakakaela rakumuutusi ja kasvajat, kuid väga sageli võib keha ise viirusest vabaneda. Oluline on kõik, mis toetab ja tugevdab teie immuunsust, normaalne mikrofloora tasakaal ja piisav piimhappebakterite hulk tupes. Partner eraldi kontrolli ei pea minema. Viiruse kandlus ei sega rasestumist ega rasedust-sünnitust.
Tähtis on regulaarne kontroll. Antud juhul võetakse kordustest aasta pärast.
Võimalus on apteegi käsimüügist kasutada preparaati Papilocare ja probiootikumidega küünlaid.