Ebamugavus vahekorra ajal 22.05.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tupeava ümbrus on vahekorra ajal tundlik ja esineb põletavat/kipitavat tunnet. Peale vahekorda end puhastades on paberil näha õrnalt pruunikat tooni ning urineerimisel ka kerge kipitus. Valge voolus suurenenud, lõhnatu, kuid paks. Harva on näha ka kollakamat tooni.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Kipitus ja sügelus on sageli tupeseene sümptoomid. Seene korral on ülekaalus kaebused sügelusele ja kasutatakse tupeseene ravimeid nagu Klotrimasol kreem, Canesten küünal. Kipituse-põletustunde korral on tegemist liiga happelise keskkonnaga.Taustaks on tupes happe-alus tasakaalu nihe happelisemas suunas. Happelisem keskkond põhjustab ka häirivamat kipitustunnet. Keskkonda mõjutavad paljud erinevad tegurid nagu stress, tsükli faas, toitumine, hügieeniharjumused jm. Vältige rafineeritud süsivesikuid, nisujahutooteid, peske-loputage kerge söögisooda lahusega (1 teelusikas soodat kruusile veele), jooge rohkelt vett-sidrunivett, toituge aluselisemalt-rohkelt rohelist, salateid. Vahekorraga seoses on soovitav kasutada õrnatoimelist lubrikanti. Kui vähegi saate, siis loobuge igapäevasest-sagedasest pesukaitsmete kasutamisest.