Armiga emakas ja raseduse suurus 16.03.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mitmenda nädalani võib armiga emakas rasedust kanda?
Minu esimene laps sündis erakorralise keisriga, sünnihinne oli 2, oli hapnikuvaegus ja on erivajadusega laps nüüd. Tegemist oli ebaõnnestunud esilekutsumisega.
Samuti on mul diagnoositud PSOC.
Hetkel olen rase ja Oscar uuringu ajal öeldi tähtajaks 17.03. Menstruatsiooni järgi on tähtaeg 26.03. Raseduse kinnitamise ajal (ca 8 nädalat) ütles arst tähtajaks 23.03. Kõik ultrahelid on teinud erinev arst, Oscari teinud arst mõõtis veel kaks korda, kuna erinevus oli nii suur. 17.03 jäi ka minu ametlikuks tähtajaks.
Seoses armiga emakaga käisin nüüd raseduse lõpus uuesti naistearsti vastuvõtul, kus tema ütleb et õige tähtaeg on 23.03 ja järgmine vastuvõtu aeg on 24.03. Minu hinnngul on siis rasedust juba 41+0. Hetkel ühtegi otsust pole. Minu hirm on, et mul lastakse rasedust liiga palju üle kanda, sest arst vaatab tähtaega erinevalt.
Mis on maksimaalne nädalate arv, mida armiga emakas suudab ära kanda? Kuna täna on juba 16.03 ja ajaliselt on üsna kriitiline. Siis kas mul on üldse võimalik kuhugi mujale pöörduda, et saaksin teise arsti arvamuse?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Normaalselt kulgeva raseduse korral pakutakse induktsiooni 41+0 kuni 42+0 rasedusnädalal. Armiga emaka korral on induktsioon lubatud. Sünnituse juhtimise plaan armiga emaka korral sõltub paljudest faktoritest ja antud juhul on plaan iseeneslik sünnitus. Kui sünnituse tähtaegades on erinevused, siis määratakse tähtaeg esimese trimestri ultraheli andmete alusel. Menstruatsiooni ja 8. rasedusnädala ultraheli alusel on tähtaeg 23.03, Oscar skriiningu järgi 17.03. Antud juhul ongi keeruline tähtaega määrata. Arvestades mõlema ultraheliga, võib tähtajaks olla 20.03. Kui spontaanne sünnitustegevus ei alga, siis arst määrab järgmisel visiidil induktsiooni päeva. Järgmisel nädalal soovitan pöörduda KTGks.