Lapsel voolus ja kõhuvalu 12.12.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen mures enda 8-aastase tütre pärast. Viimasel ajal on ta igapäevaselt kurtnud kõhuvalu. Mõni päev tugevam valu ja mõni päev veidi leebem. Oleme üle vaadanud kogu toidulaua ja teinud probiootikumi kuuri, kuid endiselt kõht valutab. Olen ka märganud lapse aluspesul voolust ja mõned korrad on laps ka kurtnud ebamugavust/kipitamist tupes pärast wc käimist. Kas nii noorel lapsel on voolus normaalne? Kas on günekolooge, kes tegelevad ka nii noorte tüdrukutega või oskate soovitada, mida võiksime ise teha, et olukorda leevendada?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Voolus tüdrukutel algab enne menstruatsioonide algust. Tavaliselt esineb voolust juba aasta jooksul enne esimest menstruatsiooni. 1. menstruatsioon algab 10-16 aasta vanuses, enamikel juhtudel vanuses 12-14. Normaalne voolus on valkjas, lõhnatu ja ei põhjusta kipitust. Minimaalset voolust võib esinenda ka varem ja see on seotud prepuberteedi perioodi hormonaalsete muutustega.
Kipitustunne tupes ja voolus antud juhul võib olla põletiku tunnus ( bakteriaalne põletik tupe sissekäigus või pärmiseen). Võimalikuks põhjuseks on põletik kuseteedes, mistõttu soovitan teha kõigepealt uriini analüüsi perearsti juures. Soovitan pöörata tähelepanu hügieenile ja pesta intiimpesugeeliga vähemalt 2 korda päevas. Kui probleem ei lahene, siis pöörduge koos tütrega konsultatsiooniks günekoloogile.