Kui noorelt algab menstruatsioon? 18.02.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mu 8-aastasel tütrel on viimasel kolmel kuul olnud imelik voolus, vahepeal on ca 3-4 nädalat puhtam, siis jälle 3-4 päeva näen aluspesul kuivanud helekollakaid plekke. Laps on nendel voolusega päevadel tujutum, on kurtnud ka veidi kõhuvalu "naba all". Karvakasvu uutes kohtades ei ole ( jalgadel ja kätel veidi ikka on ), vahel tundub, et rinnanibud veidi nagu on turses. Hügieeniga on kõik korras, peseb igal õhtul ja ka puhta aluspesu paneb igal hommikul. Laps on 140 cm pikk, kaalub 31 kilo.

Ka mul endal oli ca aasta jooksul enne menstruatsioonide algamist selline voolus ja kõhuvalud ( olin siis küll juba 13.a ), seepärast natuke pelgan - ega äkki ei või ka lapsel menstruatsioon alata? Või on tegu mingi haigusega? Kas üldse nii varakult võib menstruatsioon alata? Kas oleks sellises vanuses vajalik sellest lapsega rääkida?

Vastuse eest tänades

nõutu ema

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Kallis nõutu ema! Teie lapsega on kõik korras.Minu vastuvõtul käib ig nädal mõni ema samade probleemidega.Tütarlastel intensiivistub suguline küpsemine 9-10 eluaastal seoses vaheaju arenguga ja gonadotropiinide produktsiooni tõusuga,mis stimuleerib munasarjade funktsiooni.Esimene menstruatsioon algab harilikult 10-14 eluaasta vahel.Kui praegu on rinnanibud veidi turses ja kasvama ei ole veel hakanud, siis võib arvata,et Teie tütre menstruatsioon võib alata pisut varem. Igatahes ei ole siin midagi patoloogilist.Aluspükstel esinev valge voolus on keha loomulik protsess ,nii puhastavad suguelundid ennast enne menstruatsiooni algust.Ilmselt oleks siin otstarbekas kasutada juba hügieenilisi püksikaitsmeid. Kui tahate tütrele muutustest murdeea rääkida,soovitan Teil pöörduda noorte nõustamiskeskusesse,kis konsultatsioonid on tasuta ja vastava ettevalmistuse saanud günekoloogid seda teevad.Teatud individuaalsus on laste arengus alati olemas. Maie Väli