Emakakeala biopsia tulemus 05.12.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Sooviksin Teie arvamust antud proovi tulemusele:
Uuritavana 4 emakakaela limaskesta bioptaati: histoloogiliselt ektotservikaal/transformatsioontsoonist materjal. Ektotservikaalses pindmises hüperplastilises lameepiteelis esinevad fokaalsed koilotsütaarsed muutused ning reaktiivsed tunnused. Transformatsioontsoonis pindmine epiteel on destrueeritud, osalt puudub, vähesel alal (0,4mm ) tuleb esile mõõduka düsplaasia leid (immuunhistokeemilisel uuringul p16 värvib süva- ja vahekihi rakke). Fibrovaskulaarses stroomas mõõdukas segarakuline põletikuline infiltratsioon, leidub lümfoidkoe agregaate. Üksik endotservikaalset tüüpi nääre on raske düsplaasiaga. Kokkuvõte: morfoloogiliselt ektotservikaalses pinnaepiteelis koilotsütaarne atüüpia, tranformatsioontsoonis pinnaepiteelis vähesel alal (0,4mm) HSIL`i leid (CIN II), foonina mõõdukas krooniline aktiivne tservitsiit.
Materjal emakakaelakanalist (2 HE): histoloogiliselt lima-vere foonil endotservikaalne materjal, mis fragmentidena. Silinderepiteel on monomorfne, düsplaasiata. Stroomas vähene lümfoplasmatsütaarne infiltratsioon. Immuunhiostokeemilisel uuringul (2 kl.) p16 on negatiivne. Morfoloogiliselt vähene krooniline tservitsiit. Düsplaasiat antud materjalis ei sedasta.

Kas ravi on vajalik sellel puhul?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 30-aastane

Kolposkoopia ja operatiivse biopsia leid on aastaga muutunud tõsisemaks.
Teie kirjast loen: ..." mõõduka düsplaasia leid rakke)...mõõdukas segarakuline põletikuline infiltratsioon... Üksik endotservikaalset tüüpi nääre on raske düsplaasiaga.
Kokkuvõte: morfoloogiliselt ektotservikaalses pinnaepiteelis koilotsütaarne atüüpia, tranformatsioontsoonis pinnaepiteelis vähesel alal (0,4mm) HSIL`i leid (CIN II), foonina mõõdukas krooniline aktiivne tservitsiit.
Esile toodud vaid patoloogiline leid, sellega tuleb koheselt tegelda.
1. Kolilotsütoos viitab HPV infektsioonile ja muutustele rakkudes, koheselt oleks olnud vajalik HPV vaktsineerimine! Kui mingil põhjusel veel tegemata, siis alustada juba täna:
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud
2. mitte suitsetada;
3. kaitsta end ka teiste sugulisel teel levivate infektsioonide vastu kondoomidega,
4. määratud ajal naistearstile, mida reguleerib ravijuhend:
https://www.ens.ee/ravijuhendid/gynekoloogia
EMAKAKAELA, TUPE JA VULVA VÄHIEELSETE MUUTUSTE DIAGNOOSIMINE, JÄLGIMINE JA RAVI
HPV-VASTASE VAKTSINEERIMISE SOOVITUSED
...CIN2 leiu korral mitterasedal patsiendil on samuti soovitav teostada emakakaela konisatsioon, kuid
võib ka teatud juhtudel rakendada jälgivat taktikat. Jälgiva taktika eesmärgiks on tulevikus rasedusi planeerivatel naistel vähendada riske reproduktiivtervisele (nt enneaegne sünnitus võimaliku konisatsioonist tingitud emakakaela puudulikkuse tõttu)
Jälgivat taktikat on võimalik rakendada adekvaatse kolposkoopilise leiu korral kuni 2 aasta jooksul, korrates esmalt 6 kuulise intervalliga HPV-uuringut ja kolposkoopiat.
..."foonina mõõdukas krooniline aktiivne tservitsiit" seda saa ravida retseptiravimitega.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7