PAPtesti vastused 18.04.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

käisin sünnitusjärgses kontrollis ning ühtlasi võeti ka PAP-test. Sain kõne ämmaemandalt, et oleks vaja kolposkoopiline uuring teha. Ütles, et muretsemiseks pole põhjust, kuid siiski oleks vaja edasi uurida.
Günekotsütoloogiline uuring
Alluuringud:
1. T8X310 emakakel/cervix/tsütoloogia/
Leukotsüüdid x Kepid xx Vähesed atüpismiga lameepiteeli rakud PAP ASC-US/lameepideelis/
2. T8X320 emakakaelakanal/endocervix/tsütoloogia/
Silinderepiteeli rakud. PAP NILM

Mida need vastused tähendavad? Ja millest sellised muutused tekkinud on?
Sünnitasin 2,5 kuud tagasi ning raseduse ajal tehtud PAP-test oli korras (ka varasemad PAP-testid on korras olnud). Elan mehega koos ning seksuaalpartnereid vahetanud ei ole, ei suitseta.
Kas vaktsineerida on mõtet või olen juba hiljaks jäänud? Kui kiiresti selliste tulemustega võiks järgmise lapse peale mõtlema hakata?

Tänan vastuse eest,
A.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
emakakaela PAP analüüs hindab muutusi emakakaela epiteelirakkudes. ASCUS on lühend inglise keelsest väljendist "Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance" , mis tähendab, et tegemist on kindlaks määramata tähendusega lamerakulise atüüpiaga (rakumuutusega). Lihtsustatult öeldes tähendab selline analüüsi vastus, et vajalik on uurida, mis tüüpi muutustega emakakaelas on tegemist. ASCUS tähendab, et üksikud ebatüüpilised rakud on, kuid rakumuutuste iseloomu pole võimalik täpsustada. ASCUS on sageli seotud põletikuga emakakaelas ja tupes, samuti võib ASCUS olla esimene märk rakumuutustest, mis on põhjustatud HPV-st. ASCUS korral on soovitav teha analüüs HPV -le ( HPV PCR). Kui HPV test on negatiivne, toimub edasine tavapärane jälgimine kord aastas. Kui ASCUS-e põhjuseks on HPV kõrge riski tüvi, peab jääma jälgimisele 2 korda aastas. Kolposkoopia ASCUS-e ja teiste patoloogiliste PAP testide korral on vajalik, kuna see võimaldab hinnata HPV-ga seotud muutusi emakakaelas. Kui kolposkoopial on näha HPV-ga seotud muutused emakakaelas, on vajalik biopsia, mis täpsustab koeproovis muutuste iseloomu. Kuna Teil on regulaarselt tehtud PAP analüüsid olnud korras, pole suure tõenäosusega ASCUS seotud HPV-st tingitud emakakaela vähieelsete muutustega ja muretsemiseks pole põhjust. Mis puutub HPV vastu vaktsineerimisse, siis võib seda teha ka 35-aastasena- vaktsiini efektiivsus on tõestatud 9-55 a hulgas. Kui kolposkoopia on tehtud, rääkige vaktsineerimise soovist ja järgmise raseduse planeerimisest oma arstiga.
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seeme