Ohatis (herpes) esimest korda raseduse ajal 10.01.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul oli hiljuti (just paranes) huulel ohatis, enda mäletamist mööda esimest korda elus. Mainisin seda täna oma ämmaemandale (rasedust hetkel 16+2) ja ta muutus silmnähtavalt murelikuks. Soovitas teha vereproovi, et määrata antikehade hulk veres ja teha kindlaks, kas viirus ehk juba varasemalt veres olemas olnud.

Lisaks mainis, et raseduse ajal esmakordselt põdemine/nakatumine võib kaasa tuua loote väärarenguid.

Kirjandust uurides on arvamused erinevad, küll rääkitakse suurest ohust, siis kõrgendatud ohust genitaalherpese korral, siis jälle sellest, et kõige hullem on põdeda esimest korda raseduse lõpus ja siis jälle, et alguses.

Sooviksin teada, milline on risk, et põetud ohatis loote arengule probleeme tekitab.

Tänades,

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Huuleherpes on väga levinud ja selle põhjuseks on herpesviirus (HSV1). Enamusel täiskasvanutest on HSV 1 antikehad veres olemas. Raseduse ajal on HSV avaldumine võimalik tänu immuunsüsteemi nõrgenemisele. On suur tõenäosus, et tegemist on HSV ägenemisega ja mitte esmase haigestumisega. Esmane nakatumine HSV1-ga toimub tavalisellt lapseeas. Lootele on HSV ohtlik juhul, kui on tegemist suguteede herpesviiruse ( genitaalherpese) ägemise või esmase avaldusmisega raseduse lõpus. Lootel on oht nakatuda sünnituse ajal, HSVga kokkupuutel sünnitusteedes. Antud juhul pole riski lootele.