Kolposkoopia vastuse tõlgendamine 12.12.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen HPV viiruse kandja aastast 2011 ja käinud iga aasta korrapäraselt kontrollis-analüüse andmas. Viimane kontrollvisiit oli 16.10.2021 kus tehti kolposkoopia ja sain aru, et võeti ka biopsia.

Kontrollvisiidil (günekoloogilisel ülevaatusel) on arst kirjutanud järgnevat:
Kolposkoopia: adekvatne. TZ ty1: Kella 10-12 ja 7-8 atseetovalge kuni mõõdukas värvumus,
kella 7-8 alal selge piirjoon, veresoonte joonis värvudes kaob, kella 10-12 alal korrapärane
veresoonte joonis ja hajusad piirid.
RCI - 3. Võimalik kerge astme muutused.
Biopsia kell 10, 12, 7 I ja IV kv.

Vastus on:
Teostatud teenus: Hermatoksüliin-eosiin värvinguga pahaloomulisuse diferentseeringuga biopsiamaterjal uuring

Leiu kirjeldus: Emakakaelalt kuus koetükki ning mõned lameepiteelifragmendid: mikroskoopiliselt mitmekihilises lameepiteelis koilotsütaarsed muutused (HPV) ning
düsplastilised muutused nõrgast kuni fokaalselt raskeni-HSIL. Düsplaasia astme määramiseks teostatud immuunhistokeemiline uuring p16. Prooprias kohati mõõduka aktiivsusega krooniline tservitsiit.

Diagnoos: Lamerakuline intraepiteliaalne lesioon, high-grade (HSIL); 8077/2 Lamerakuline intraepiteliaalne lesioon, high-grade (HSIL)
14391000-Koilotsütaarne atüüpia

Kas te seletaksite mulle lahti analüüsi vastuse? Kas rakumuutused on süvenenud? Kas antud juhul on kirurgiline sekkumine tõesti vajalik ja ainuke lahendus?
Minu arst soovitab mul minna konisatsiooni aga mind see hirmutab väga, kuna sünnitusi ei ole olnud ja sooviks oleks rasestuda lähiajal.
Kas konisatsiooni võib raskendada raseduse lõpule kandmist?

Aitäh vastuse eest

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, jah teil on rakumuutused olemas, kohati kuni raske düsplaasiani(üksikud kolded). Kuna teil HPV olemas, siis sellest tingitud on rakumuuutused süveneud. Antud juhul kindlasti vajate emakakaela konisatsiooni ja muutunud koe eemaldamist.Muud võimalust selle raviks kahjuks pole. Konisatsioon reeglina ei mõjuta raseduse kandmist ja sünnitust. Üliharva võib olla, et sünnituse käigus emakakaela avanemine võib olla pikenenud, kuid see on harv põhjus. DRKadastik