Vähene veritsus 18.11.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Proovime kaaslasega aktiivselt rasestuda, teadaolevalt kummalgi poolel selleks mingeid füüsilisi takistusi pole. Varasemaid rasedusi olnud ei ole, seni ka pole õnnestunud rasestuda. Pille tarvitanud lühiajaliselt kahel erineval perioodil, mitmeid aastaid tagasi. Tsükkel taastunud alati ilusti.

Natuke taustast -
Olen rasestumise tõenäosuse üle mures ning seda enda tervise tõttu. Mu tsükkel on viimase 2 aastaga pikenenud umbes 30 päevalt keskmiselt 36,5-päevaseks ning 2 viimase aasta jooksul on ka esinenud tsüklihäireid, neist viimane sel sügisel, mil tsükkel kestis 46 päeva. Käisin ka läbivaatusel, rasedust ei tuvastatud ja anomaaliaid ei leitud. Kehamassiindeks on 18,7, aastas korra käin üldveres ning verepilt kena, võtan hetkel juurde D-vitamiini. Ei suitseta, elan tervislikku elu.

Konkreetsemalt kaeban selle üle, et viimasel kahel aastal on kuskil nädal aega enne päevi ebamugav kuumatunne ja suured tujukõikumised. Menstruatsiooni esimesed päevad on nüüd raskemini kulgevad, kui varasemalt (mitte vooluse poolest). Varasemalt sellisi kaebusi ei olnud. Naistearsti väitel on see normaalne, kuid minul endal on sellega väga ebamugav elada ning tekitab muret, kuna need on ajaga juurde tekkinud kaebused. Kuumatunnet kirjeldaks, kui üleüldist palavust üle terve keha, higistama ei aja, ei ole põletav ega kõrvetav, vaid lihtsalt on palav olla. Kuumatunne ja pikenev tsükkel teeb murelikuks ning paneb mõtlema, et ehk on mõne hormooni tase paigast ära. Hormoone mõõdetud ei ole, on soovitatud võtta pille, kuid seda ma ei soovi, sest soovin rasestuda.

Ovulatsiooni testimisega see kuu õnneks ei läinud, st kindlat hetke ma ära ei tabanud, aga kahtlustan erinevate tegurite põhjal, et see toimus 7-9. novembri (tsüklipäevad vastavalt 17-19) paiku. Selle aja sees ka proovisime rasestuda. Täna on CD28 ning kolmandat päeva määrib pruunikalt ning on alakõhuvalud, mis sarnanevad algavate päevadega, kuid päevi ootan kõige varasemalt 25. novembril, tõenäolisemalt 28-29. novembril. PMS ei tundu olevat, sest sellega määrimist minu puhul ei kaasne. Kas tegu võib olla pesastumisega ning kui jah, siis millal tasuks rasedust testiga otsida? Kõige rohkem teebki hetkel murelikuks see, et selliseid määrimisi/vaheveritsusi mul ei esine.

Isegi, kui määrimine algavaks raseduseks ei osutu, siis kas Teie meelest tasuks oma murest veel kellelegi rääkida ning igaks juhuks ka mõnele uuringule minna, st ehk paslik uurida, kas hormoonide tasakaal kehas on normaalne või oleks tarvis abistavat raviskeemi?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere ! Mulle teeb head meelt see põhjalikkus oma tervisehäirete kirjeldamisel .Mõned muutused premenstruaalses perioodis on tõepoolest füsioloogiline ilming.
Küll jääb aga mulje,et menstruatsioonidevaheline periood on pikem ja põhjuseks on hilinenud ovulatsioon. Seega viljastunud munaraku pesastumiseks jääb aeg lühikeseks.
Rääkige oma günekoloogiga,sooviga m.tsükli 18.päeval määrata veres LH,progesteroon ja östradiool.
Võite need hormone kontrollida ka ise Synlab laboris ja vastuseid konsulteerida günekoloogiga edasise ravi suhtes.
Edu soovides,
Maie Väli