Kolposkoopia ja konisatsioon 29.02.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kas kolposkoopia kirjelduse põhjal võib eeldada/oletada, et mind suunatakse konisatsiooni tegema? Tean, et esmalt tuleb biopsia vastus ära oodata, aga küsin, et end veidi vaimselt ette valmistada..

Ette tänades!

KIRJELDUS KOLPOSKOOPIA PROTOKOLL - Kolposkoopia näidistus: LSIL, HPV 16 ja muud
- Kolposkoopia on adekvaatne.
- 2. transformatsioonitsooni tüüp.
Leid - Patoloogiline leid.
- TZ: sees - II kvadrant, IV kvadrant Swede indeks - Kolde piirjoon 0p - hajus - Värvumine äädikhappega 1p - piimjas
- Veresoonte joonis 0p - peen mosaiiksus - Kolde suurus 1p - 2 kvadranti - Värvumine joodiga 1p - ähmaselt kollane - Hinnang: 2-4p - kerge astme muutus (LSIL) Raskusaste - I - kerge astme muutus. - Invasiooni kahtluseta. Histoloogiline uuring - Proov võeti. - Histoloogia võtmise koht: II kv k1, II kv k2

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 34-aastane

Eestis litsentseeritud naistearstidele kehtib Eesti Naistearstide Seltsi ravijuhend, mis on avalik:
4.2.1.2 Günekotsütoloogilise uuringu vastus LSIL - joonis 7. On soovituslik teostada HPV-uuring:
• LSILi ja HPV positiivse vastuse korral, on soovituslik kolposkoopiline uuring. Edasine jälgimine vastavalt edasisele histoloogilisele leiule (vt CIN jälgimine)
5.1. Kolposkoopia tulemuste jälgimine ja ravi planeerimine
Üldjuhul CIN1 patsiendid ravi ei vaja, kuna kuni 80% sellistest lesioonidest regresseerub iseenesest
2 aasta jooksul (55), <15% CIN1 progresseerub CIN2/3-ks 2 aasta jooksul (56), seega enamik CIN1
juhtudest ei arene edasi raske astme düsplaasiaks.
Kui CIN1 lesioon püsib rohkem kui kaks aastat, võib teostada emakakaela konisatsiooni (58).
CIN2 puhul on jälgimis- ja ravitaktika osas otsuse tegemisel oluline osa naise rasestumise soovil, kuna
emakakaela konisatsioon on seotud mõningate riskidega reproduktiivtervisele.

Olete noor, eeldaks, et immuunvastus on veel kõrge, kui ei ole kahjustavaid faktoreid.
Juba kirjutasin, et ise oleksite saanud/ saate end mõjutada emaka kaela vähi tekke vastu nelja võimalusega:
1) mitte suitsetada 2) vaktsineerida end HPV vaktsiiniga Gardasil 9 3) pöörduda määratud ajal naistearstile 4) kasutada kondoome ja soovitada ka partneril HPV vaktsineerida.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7