Munasarjade valud menstruatsiooniga ja rasestumine 03.07.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Juba aastaid on mu menstruatsiooni valud tähendanud seda, et mul on väga tugevad valud just munasarjades. Valud algavad olenevalt tsüklist juba päevi(vahel ka nädal) enne menstruatsiooni. Samuti tuleb enne päevi pruuni vana verd. 5 aastat tagasi ütles üks arst, et arvab, et mul on endometrioos. Järgmine arst aga arvas, et seda mul pole, aga avastas tsüsti. See kadus pille tarvitades ise ära. Tugevad valud menstruatsiooni ajal kestsid ikka edasi.

2018 aastal jäin rasedaks ning 2019 sünnitasin. Peale seda tuli ikka päevade ajal pruuni verd ning vahelduva eduga ka munasarja valud. Nüüd on soov saada uus laps, proovinud oleme pool aastat, aga siiani tulemusteta. Noorte inimestena tundub see pikk aeg ning hakkan kahtlustama, et kas tõesti võib olla põhjuseks endometrioos? Või kas päevade ajal munasarjades olev valu ning pruun veri enne menstruatsiooni võivad sellele viidata?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Tugevad valud menstruatsiooniga seoses ja pikem veresegune määrimine võivad olla seotud endometrioosiga, kuid see võib olla ka teie individuaalne menstruatsioon. Vajadusel saab teha diagnoosi täpsustuseks diagnostilise laparoskoopia. Kuid soovitan praegu veel pool aastat oodata, sest rasestumise ajaliseks näitajaks regulaarse suguelu foonil on aasta sõltumata vanusest. Valude korral on soovitav kasutada piisavas doosis valuvaigisteid ja alustada nende võtmist juba alates määrimisest.