Kutse korduvale PAP-testile 04.10.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen regulaarne naistearsti külastaja ja enamasti on hädad olnud mööduvad, analüüsid korras. Nüüd tekkis kahe aastane paus ning võeti taas PAP-test.

Testis on leid, mille pärast mind kutsutakse korduvtestile:
Kepiline mikrofloora. Neutrofiile vähe. Lameepiteeli pindmise ja vahekihi rakud. Atüüpilised lameepiteeli rakud. Silinderepiteeli rakud. Esinevad endomeetriumi rakud patsiendil >=45a.

Olen väga murelik, kas mul on HPV-viirus või kahtlased rakud? Palun leidu natukenegi avada või selgitada.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Antud vastuses on häirekohaks atüüpilised lameepiteeli rakud. Kordus- PAP test kohe ei anna midagi. Esmaseks lisatestiks on HPV analüüs ja edasine sõltub selle vastusest. Eelkõige põhjustab rakumuutusi emakakaelal HPV infektsioon, kuid testitulemust võib vahel mõjutada tsükli faas, patoloogi interpretatsioon. Kui teie HPV analüüs on negatiivne, siis muretsemiseks põhjust ei ole ning soovitav on korrata PAP test aasta pärast ja kui see on korras, siis kuulute edasi sõeluuringu gruppi vastavalt oma sünniaastale. Kui HPV analüüs on positiivne, siis on soovitav PAP test korrata 6 kuu pärast või teostada kolposkoopiline uuring muutuste täpsustuseks.