Muret tekitav alakõhuvalu 19.10.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Minul pikka aega kestnud alakõhuvalud, mis tänaseks juba segavad igapäevaelu.
PAP testis on olnud muutusi, kuid kolposkoopia uuringud on olnud korras, samuti on teostatud kõhu- ja vaagnapiirkonna UH, mis oli samuti korras, juures märkus - emakas ilmestub halvasti, hoidub tahapoole. Munasarjad läbi kõhukatete ei ilmestu.
Aprill 2023 võetud analüüsid suguhaigustele klamüüdia, gönorröa, trihhomonoos - negatiivsed.

Aprill 2023 teostatud vedelikupõhine günekotsütoloogiline uuring (materjal emakakaelast)
Patomorfoloogiline diagnoos: Lamerakuline intraepiteliaalne lesioon, low-grade (LSIL)
Leukotsüüdid: Vähe leukotsüüte
Lameepiteelirakud: Düsplastilised lameepiteeli rakud, Metaplaasia, kohati atüüpiline metaplaasia
Silinderepiteelirakud: Reaktiivsete muutustega silinderepiteeli rakud
Mikrofloora: Kokobakterid
Kas need näitajad peaksid panema muretsema või mitte?

Naistearstiga on olnud jututeemaks endometrioos. Siit minu teine küsimus - kas MRT uuringust võiks abi olla nii endometrioosi tuvastamiseks kui ka teiste põhjuste leidmiseks alakõhus, mis seda valu tekitada võib?

Ette tänades
K.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 42-aastane

Kas ka HPV viiruste uuringutes oli positiivseid tüvesid? Kui kolpsokoopia ja operatiivne biopsia vastused korras, siis HPV ja LBC ehk patoloogiline LSIL tuleb korrata aasta pärast.
Ravijuhendid soovitavad teha plaanilise diagnostilise laparoskoopia, kui alakõhuvalud on kestnud üle poole aasta ja põhjus on ebaselge. Sama laparoskoopia käigus võiksite paluda sulgeda ka munajuhad, saate mitu operatsiooni ühe narkoosiga. Saabub selgus ja alakõhuvalud mööduvad.
Kui olete veel HPV vaktsineerimata, siis ei ole kunagi hilja. Nagu ütles üks jurist/patsient: "HPV vaktsineerida ja steriliseerida, siis on elu nagu lill!" vastab tõele, soovitan. Alati võite tulla reaalsele vastuvõtule.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7