Emakakaela paksenemine 27.05.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Günekoloog diagnoosis mul emaka limaskesta paksenemise (kohe pärast menstruatsiooni 1,4 cm) ja soovitas raviks Mirena spiraali. Diagnoosi pani ta ainult ultraheliuuringu põhjal. Sooviksin küsida, kas antud juhul oleks ehk enne ravi alustamist alust ka koeproovi võtta, et pahaloomulised muutused välistada?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!

Menstruatsiooni järgselt ehk tsükli 1. faasis ultraheli uuringul on emaka limaskest normist paksem,14mm. Täpsustama peab, kas tegemist on emaka limaskesta healoomulise paksenemisega (hüperplaasiaga), atüüpilise hüperplaasiaga või polüüpidega. Selleks tuleb teha emaka limaskesta histoloogiline uuring. Võimalusi koeprooviks on kolm: kas teha aspiraatsioonibiopsia( Pipelle), hüsteroskoopia või emakaõõne prooviabrasiooon. Kui koeprooovi vastus on healoomuline endomeetriumi hüperpaasia/polüüp, siis edasise hüperplaasia kordumise ja rohkete veritsuste kaitseks on vajalik paigaldada hormonaalne emakasisene vahend Mirena.