Pap 31 ja vaktsineerimine 18.05.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Sain PAP testi positiivse vastuse nr 31 tüübiga märtsikuus. Arst ütles see ei ole ohtlik ja tulge uuesti aasta pärast. Varasemalt ei ole endal ega lähedastel papilloomiga kokkupuuteid olnud ja suurt midagi sellest ei teadnud. Nüüd netist natuke lugenud ja tekkinud suured hirmud ja palju küsimusi. Samas ka mõte, et tahaks kõik need naisteorganid lasta ära võtta, kas sel juhul saab viirusest lahti ja kaob kaob ka oht saada päraku või kõrivähk? Kas minuvanusel, 65 a., oleks veel mõistlik kohene vaktsineerimine, näit. Gardasil 9-ga?
Huvitab ka selline küsimus, et kui mul pole olnud mingeid sugulisi kontakte enam kui 10 aastat ja viimasel aastal corona olen tublisti hoidunud igasugustest inimkontaktidest v.a. täiskasvanud poeg, kellega koos elan ning, kes samuti pole kodust väljas käinud, on lisaks ratastoolis ja keegi ei ole meil koduuksest sisse astunud. Olen käinud ainult kiiruga poes ja alati maskiga, ühistranspordis pole sõitnud... KUIDAS ON VÕIMALIK, et olen saanud papilloom viiruse? Viimane testi, mis võeti novembris 2020 oli negatiivne ja ka kõik varasemad. Novembris oli haiglas emaka limaskesta puhastus. Kas on võimalik, et sain viiruse haiglas?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 65-aastane

Alates sellest aastast on EKV-emakakaela vähi sõeluuringutel kasutusel UUED analüüsid HPV/NAT, mis on kaasaegsemad. Tugev labor SynLab teeb 14 kõrge riski HPV uuringut. Kui need on positiivsed, siis uuritakse vedelikul põhinevat materjali edasi. Kui LBC-vedelikul põhinev tsütoloogia on korras NILM või on vähesed muutused ASCUS, siis UUE ens.ee ravijuhendi järgi on jälgimine ja kordamine ühe aasta pärast:
https://www.ens.ee/ravijuhendid/gynekoloogia
Emakakaela, tupe ja vulva vähieelsete muutuste diagnoosimine, jälgimine ja ravi juhend versioon 4 (2021)

Kui ei esine rakkude muutusi, siis ei pea hetkel muud tegema kui jälgima kaebusi: ohtlikud on veresegune voolus, määriv voolus jms.
HPV vastu vaktsineerida ei ole enam arukas, küll aga oleks seda võinud teha aastal 2006, kui HPV vaktsiinid saabusid Eestisse. HPV viirused levivad enamasti puutekontaktidega ja varasematel aastatel neile uuringuid ei tehtud. Jääb mulje, et teilegi tehti see uuring esmakordselt elus.

Soovitused: saatke minu töömeilile glitter@naistearst.ee oma isikukood ja mob tel nr, siis saaksin vaadata täpset vastust ja nõustada isikustatult.
Saate ise tellida SynLab laborist HPV uuringu materjalid ja korrata analüüsi:
https://minu.synlab.ee/toode/emakakaelavahi-riski-analuus-hpv-2
EMAKAKAELAVÄHI RISKI ANALÜÜS HPV

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7