HPV tüüp 51 17.10.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Molekulaardiagnostiliste uuringute käigus leiti HPV tüüp 51. Olen püsivas paarisuhtes ja kasutan beebipille juba viimased 5 aastat.

1) Kas HPV tüüp 51 viiruse ravimiseks on üldse mingeid võimalusi? Kuidas peaks edasi toimima?

2) Kas partner peaks ennast testima? Mis on meeste puhul HPV viiruse testimise võimalused? Kas oleks vajalik vaktsineerimine?

3) Kas pillidest peaks loobuma ja edaspidi kasutama kondoomi?

Suur tänu ette vastuse eest.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Olete 30 aastane naine ja Teil diagnoositi HPV 51.
HPV kõrge riski tüüpide määramine on oluline siis, kui PAP analüüsis on rakumuutused ja kahtlus HPV-le. Kahjuks ei selgu, milline on PAP analüüsi tulemus.
Kui PAP analüüs on korras, siis on vajalik teha kordusanalüüsid 1 aasta pärast. Kui PAP testis on kahtlus düsplaasiale või düsplaasia, siis on vajalik emakakaela kolposkoopiline uuring ja biopsia.
HPV 51 on üks kõrge riski HPV viiruse tüvedest, mis levib sugulisel teel. HPV võib olla pikki aastaid tupes, enne kui ta hakkab põhjustama rakumuutusi emakakaelas, mida on PAP analüüsiga võimalik diagnoosida.
HPV vastast ravi siiani pole. HPV-ga võitleb organismi immuunsüsteem. Mida tugevam on immuunsüsteem, seda suurema tõenäosusega viirus hävitatakse.
Seetõttu on oluline immuunsüsteemi tugevdamine. Uuringud näitavad, et tõenäosus viirusest vabaneda on 70-90%.
50-60 % meestest kannab kõrge riski HPV-d ja mingeid kaebusi see neile ei põhjusta. Meeste HPV kandlust ei uurita, kuna viirust ennast pole võimalik ravida.
Kuna HPV on väga levinud ja viirusevastane ravi puudub, siis ainuke võimalus ennast kaitsta on HPV vastane vaktsineerimine. Loomulikku immuunsust organismi poolt välja tõrjutud HPV tüüpide suhtes ei teki, korduvalt on võimalik sama tüüpi HPV-ga nakatuda. Seega, igal juhul soovitan teha ära HPV vaktsiini, sõltumata sellest, millised HPV tüübid on diagnoositud. Vaktsiini efektiivsus on kõrge ja ei sõltu sellest, kas vaktsineerimise ajaks on HPVga nakatumine toimunud või mitte.
Kondoom kaitseb HPVga uuesti nakatumise eest 99%. Millist rasestumisvastast vahendit edaspidi kasutada, selles osas peaksite nõu pidama oma arstiga.