Folaat veres ja soov rasestuda 04.12.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Soovin rasestuda. Olen võtnud mõnda aega folaat toidulisandit 400 uhikut paevas. Lugesin, et folaat parem, kui foolhape. Täna tegin vereproovi, et näha palju veres folaati on. Tulemus 33,92nmol/l (normväärtus >7,64 nmol/l).

Küsimus, kas pean ja tohin foolhapet/folaati edasi võtta? Ning, kas on vahet kas folaat või foolhape toidulisandina?

Tänan!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Folaat on B 9 vitamiin, mida orgnism saab toiduga. Kõige rohkem on folaati köögiviljades, puuviljades, teraviljades, mereandides, seementes/pähklites jm. Foolhape on B9 vitamiini sünteetiline vorm, mis on saadaval toidulisandida. Raseduse ajal, eriti 3 esimesel raseduskuul, ja rasedust planeerides, on soovitav võtta foolhapet 600mcg päevas. Teil on folaadi sisaldus organismis normis ja kui Te sööte igapäevaselt folaaadi rikkaid toiduaineid ( brokoli, kapsas, oad, kikerherned, pähklid jt), siis pole vajadust foolhapet toidulisandina juurde võtta.