Raseduse I trimesti ultraheli uuring 13.08.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Küsimus seoses raseduse I trimestri ultraheli uuringu ja OSCAR testiga. Ämmaemand ütles, et ühtegi vaba aega ultraheli tegemiseks enne 13.ndat rasedusenädalat neil ei ole. Seega leppisime kokku aja OSCAR testi ultraheliks 13+1 nädalaks.
Minu mure on selles, et lugedes teiste haiglate kodulehti siis OSCAR testile eelneb ka vereanlüüs, et määrata kahe markeri sisaldus veres, mida kasutatakse hilisemal riskide kalkuleerimisel. See vereanalüüs tuleks anda 10.ndal rasedusnädalal. Minu ämmaemand määras vereanalüüsiks aga 12+6 nädala. Kas nii hilisel veranalüüsi tegemisel saab veel õigeid tulemusi näha? Lisaks on tellitud vereanalüüsi paberil näha ainult 1 marker.

Hetkel on mul 9. rasedusnädal. Tänud!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Oscar skriiningul kombineeritakse spetsiaalse arvutiprogrammiga vereanalüüsil ja ultrahelis saadud tulemusi. Nii ultraheli uuringut kui ka vereanalüüsi on võimalik teha kuni 13+6 rasedusnädalani. Oscar skriiningul on võimalik avastada rohkem kui 90 % Downi, Edwardsi ja Patau sündroomiga loodetest ja väärarengute avastamise tõenäosus ei muutu, kui see on tehtud hiljemalt 13+6 rasedusnädalal. Vereanalüüsiga määratakse markerid PAPP-A ja hCG. Kromosoomihaiguste riski kalkuleerimisel arvestatakse ka raseda vanust ja kaalu.