Kõhu- seljavalu päevadeta 18.02.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minul mure järgmine..
Pillid jätsin ära möödunud aasta augustis, kuna soov rasestuda. Peale seda kõikus tsükkel, vahest oli pikkus 28 päeva, vahel 33 päeva. Naistearst kirjutas välja ka Metforal tabletid, kuna leiti et munasarjad polüstilised. Nende võtmine jäi pooleli, kuna ei kannatanud iiveldamist välja.
Viimati oli mentsruatsioon 31 detsebmer - 7 jaanuar. Tänaseni aga pole päevi hakanud. Aga valud on küll sellised nagu kohe-kohe hakkaks. Eriti hull on nüüd viimased 2 nädalat, öösel ilma soojavee pudelita magada ei saagi. Päevalgi tõmbab alakõhu tohutult krampi ja tundub et enam ka no spa ega valuvaigistid ei aita. Gaasid on samuti, sellevastu espumisan üldjuhul aitab. Muid preparaate ei tarvita. Käisin ka günekuloogi vastuvõtul 9 veb ja seal öeldi, limaskest on paks ja kohe peaks hakkama. Rasedust ei tuvastatud..
Ausaltöeldes ei oska ma enam midagi ette võtta, ei taha neid valuvaigisteid tarvitada. Kogused üsna suured juba. Valud häirivad igapäeva elu..
Mida võiks ette võtta? Kas oodata ja loota, et äkki ikka hakkavad ja valuvaigisteid/no spad edasi tarvitada? Kas peaks lisauuringuid tegema, äkki kuskil mujal viga?

Vastust ootama jäädes ja ette tänades!

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on PCOS ja sellega on sageli seotud tsüklihäired, raskused rasestumisega. Põhiline probleem on ovulatsiooni puudulikkus ehk igas tsüklis ei pruugi normaalselt ovulatsiooni toimuda või ei toimu ovulatsiooni üldse. Tsükli toetuseks kasutatakse sageli kehaomast progesterooni tsükliliselt ja rasestumise soodustamiseks vajadusel ovulatsiooni stimulatsiooni.
Praegu võib progesterooni (duphaston, gepretix) kasutada 5-7 päeva menstruatsiooni käivitamiseks ja edasi on soovitav seda tsükliliselt võtta tsükli II faasis skeemi järgi. Metformini asemel on soovitav kasutada apteegi käsimüügist Inovo kapsleid 1 kord päevas regulaarselt kuni rasestumiseni ning jätkate raseduse esimesel kolmel kuul.