Küsimused raseduse kohta 11.12.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Sain teada, et ootan last. Hetkel on käimas viies nädal. OV oli eeldatavalt 22.11. Mulle valmistavad muret mõned küsimused ja kuna esimene ämmaemanda visiit on alles 3.01 tahaksin varem teada vastuseid:

- Enne kui sain teada, et ootan last 28, 29, 30 november ja 4 detsember tarbisin alkoholi - ei joonud küll purju, aga siiski rohkem kui klaas veini. Kas see võib midagi halba põhjustada?
- 10.12 õhtusöögil sõin medium parti, mis oli roosakas. Kas võisin nüüd saada toksoplasmoosi/listeeria ja midagi lootele halba põhjustada? Kas peaks tegema antikehade analüüsi?
- Olen võtnud juba enne rasedust foolhapet, kuid kas võiks juurde võtta ennetavalt kaltsiumit, magneesiumit, rauda? Ning kui jah, mis koguses?
- Kas tohin jätkata tantsutreeningutega kui vältin seal kõhulihaste harjutusi ja suuremat hüppamist?
- Mul on kaks kassi. Liivakasti ma enam neil ei korista, kuid muidu olen nendega üsna lähedane. Kas peaks neist rohkem eemale hoidma toksoplasmoosi ohu tõttu?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! tore,et rasestusite ! Hea,et tarvitate foolhapet,vast veel parem on osta apteegi käsimüügist Bio-Multi tabletid rasedatele,kus on sees olulised vitamiinid ja mineraalained emale ja lapsele,sealhulgas ka 400mch foolhapet.
See küsimus,mis põhjustab jooke ja sööki on Teil juba tehtud ja alkoholitarbimist küll raseduse ajal ei tohiks enam olla.
Praegu kirjutatakse väga palju ( eriti rasedatele mõeldud foorumite toksoplasmoosist ja listeeriast.
Ei ole vaja antikehade analüüsi teha kui kliinilised nähud puuduvad.
Taantsutreeningutel käige edasi ja tundub et kassid on toredad koduloomad kellega harjunud olete-käivad liivakastis. Kui on ohustatuse tunne,võite nad oma headele sõpradele ära kinkida.
Edu soovides,Maie Väli