hirm rasestuda 26.09.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

olen noor naine, püsisuhtes, kuid koos ei ela. Mul on järgmine probleem - kardan hirmsasti rasestuda. Kasutan korralikult antibeebipille (mercilon), nii et tegelikult on see hirm ju ebaratsionaalne. Kuid ma ei suuda seda mõistusega võtta, kardan, et just mina olen see 1%. Mind ei rahusta ka see, kui menstruatsioon algab, kuna olen kuulnud, et üksikutel inimestel käib mens. peale raseduse algust edasi. Mõnikord olen enda rahustamiseks koguni rasedusteste teinud. Viimasel ajal aga olen end tabanud mõtetelt, et äkki need testid ei anna õigeid tulemusi, kuna kasutan pille, ning et peaks minema arsti juurde, kes võiks kinnitada, et ma tõesti pole rase. No kokkuvõttes ma kardan seda, et jään rasedaks ning ei avasta seda enne, kui juba kõht kasvab ning oleks hilja midagi ette võtta. Last ma aga küll praegu üldse ei taha.

Konkreetsemalt mu küsimused on siis:
1. kas/kui võimalik selline lugu üldse on (et jään rasedaks pillidega ja ei avasta mitu kuud)?
2. kas rasedustestid annavad õigeid tulemusi ka pille süües?
3. kas on mingeid nippe enda rahustamiseks või kuidas sellist hirmu vähendada.

ette tänades.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui te võtate pille korrapäraselt , ei ole sel ajal oksendanud ega ka kõht pole lahti olnud, siis rasestumise võimalust teil ei ole. Kui tekib rasedus pillide võtmise ajal, siis alati on olemas eespool mainitud faktorid. Rasedustesti võite südamerahustuseks teha kui teil mensest ei tule. Mõningate pillide korral see tõesti võib ette tulla, et mingid tsüklid on vereta. Merciloni korral reeglina mitte. Kui tekib üldse rasedus, siis mensest pillide ajal ei tule, see ongi esmane tähelepanek. Need naised, kes menstrueerivad raseduse esimestel kuudel on vähesed ja neil alati on ka menses teistsugune kui seni. Öeldakse küll ,et mul käisid päevad edasi, alati on see verehulk teistsugune kui seni on olnud(vähesem). Pillide võtmise ajal ongi verehulk stabiilslet vähema verega kui ilma pillideta .Raseduse test küll 100 % ei ole, kuna harva võib olla, et see rasedust ei näita. Sel juhul kui kahtlete, siis korrake test nädala pärast. Kui see ikkagi on negatiivne, siis nii see ongi. Mitte kunagi ei valeta verest võetud analüüs raseduse hormooni kohta, mida küll saate teha günekoloogi juures.
Soovitaks nautida elu ja ärge tekitage endale lisastressi. Oluline, et võtate korralikult pille nagu skeem ette näeb ja ei jäta ühtegi päeva vahele . Siis ka rasedust teil tekkida ei saa. dr Kadastik