Hormoonispiraal sünnitamata 22a naisele 18.12.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 22a sünnitamata naine, kasutasin aasta aega plaastreid, aga nendest tekkis iga menstruatsiooni ajal, enne ja pärast kohutavad peavalud, mistõttu lõpetasin selle kasutamise. Olen teinud ühe korra medikamentoosset aborti, mis kulges muretult, enne ja pärast öeldi allkorrusel kõik korras olevat. Päevad on tavaliselt iga 24-26 päeva tagant ja kestavad 6-7 päeva, esimesed 4 vererohked, neid tahaksin vältida ja rasedaks jääda järgmise 5a jooksul kindlasti veel ei soovi, aga pillid pole sobiv variant.
Pigem uurin hormoonispiraali kohta:
1) kas seda oleks mulle üldse soovitatav paigaldada, arvestades eelpool kirjeldatut,
2) kas sellest võivad peavalud tagasi tulla,
3) kas spiraal kaitseb raseduse eest piisavalt, et kondoomi võib mitte kasutada (olen pikaajaliselt sama partneriga),
4) kuidas on päevadega - kas on lootust, et need vähenevad või kaovad üldse ära,
5) kas pärast spiraali kasutamist/eemaldamist on mingi tõenäosus, et ma ei pruugi enam olla võimeline lapsi saama?
Veel hirmutab mõte paigaldamise ajal teiste kirjeldatud valust ja emakakaelast klambritega kinni võtmisest vms - kas kuidagi valutult/narkoosi all seda paigaldamist korraldada ei anna? (^ ^ ; )
Vabandan nii paljude küsimuste eest!
Aitäh!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Need on väga konkreetsed küsimused ja proovin siis vastata;
1)hormoonspiraali võib paigaldada ka mittesünnitanud naistele
2)peavalud kaovad ära ,sest spiraal sisaldab ainult kollaskehahormooni
3)koos spiraaliga ei ole vajadust kasutada kondoomi
4)menstruaalvere hulk muutub väga minimaalseks,mõnikord kaovad täiesti ära
5)peale spiraali eemaldamist ei ole probleeme lapse saamisega
6)enne spiraali paigaldamist on lubatud tarvitada valuvaigisteid ja kui hirm väga suur on ,annab korraldada spiraali paigaldamist natkoosis.
Edu soovides,
Maie Väli