Kas teha emakakaela konisatsiooni? 03.01.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere ja head uut aastat !
02.05.2016 diagnoositi mul kerge emakakaela düsplaasia, tehti kolposkoopia. HPV 16 ja HPV 18 negatiivne, HPV muud genotüübid (31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68 - positiivne. Esmakordselt suunatud kolposkoopiale. Patoloogiline kolposkoopiline leid transformatsiooni tsoonis: TZ 1 tüüp. Kella 10 ja 5 kaks väga väikset, selgelt piiritletud atsetovalget ala, peen punktilisus.
Põhidiagnoos:
Emaka leiomüoom, emaka intramuraalne leiomüoom D25.1 +
Kaasuv haigus:
Mitteorgaanilised unehäired, mitteorgaaniline insomnia F51.0 -
Emakakaela düsplaasia, kerge emakakaeladüsplaasia N87.0 +
Sellest ajast alates olen olnud jälgimisel, saadan väljavõtteid epikriisidest.
03.11.2016 naistearsti poolt mõõdukas emakakaeladüsplaasia. Günekotsütoloogia
Põletikurakud: Ektotserviksis vähe põletikurakke
Lameepiteelirakud: Atüüpilisi lameepiteelirakke
Silinderepiteelirakud: Reaktiivsete muutustega silinderepiteelirakke
Mikrofloora: Pulkbakterid, Dgn:
115846010 ASCUS
1212330014 NILM/negative for intraepithelial lesion or malignancy/
UHD - sõlm dünaamikata, muus osas patol.-ta.
Suunati kolposkoopiasse (Põhidiagnoos: Emakakaela düsplaasia, emakakaela täpsustamata düsplaasia N87.9 -
Kaasuv haigus:
Viirused mujal klassifitseeritud haiguste tekitajatena, papilloomiviirus
mujal klassifitseeritud haiguste tekitajana
B97.7 -)

18.07.2017 naistearsti poolt suunatud kolposkoopiasse (Kaebused ja anamnees:
Kaebused aeg-ajalt vasakul tekkivale raskustundele.
V. m. 22. 06, regul.
S - 0
A - 1
Naistehaigused - tsüst par. ov., em. kaela kerge düsplaasia, HPV muud genotüübid
(31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68) - posit., 07.10.2016 Pap ASCUS; 17.11.2016 kolposkoopial
düsplaasiat ei ole
Üldhaigused - antidepr.
Ravimid - Coaxil, Imovane.
Op.- tsüsti op.
Onkoanamnees: vanaisal CA (lokalisatsiooni ei oska täpsustada)
Põletikurakud: Ektotserviksis vähe põletikurakke
Lameepiteelirakud: Atüüpilisi lameepiteelirakke
Silinderepiteelirakud: Normipärased silinderepiteelirakud
Mikrofloora: Segamikrofloora
Dgn:
115846010 ASCUS
1212330014 NILM/negative for intraepithelial lesion or malignancy/
UHD - emaka eesseinas intram. sõlm 27 x 21 x 25 mm, muus osas patol.-ta

13.03.2018 suunatud naistearsti poolt kolposkoopiasse mõõduka emamakaeladüsplaasiaga, Kolposkoopiast vastus: kerge emakakaeladüsplaasia, võetud biopsia: PAIGE: 18-H-03452-1 Emakakael (cervix)
* Leiu kirjeldus:
HE. P16. Äärmiselt väike bioptaat. Histoloogiliselt limaskesta tükike, mis koosneb fibroossest
koest, heleda silinderepiteeliga vooderdatud endotservikaalsetest näärmetest ja bioptaadi kõrval
mitmekihilise, mittesarvestunud lameepiteeli fragment, mille pindmistes kihtides näha
tsütopaatilise efektiga rakke. Antud materjalis pahaloomulisus materjalis puudub. Kliinilise
diagnoosi kinnitamiseks soovitatav korrata uuringut. P16: neg.
* Diagnoos: 14391000 Koilotsütaarne atüüpia.

Viimati 12.11.2018 käisin ainult kolposkoopias. Leiu kirjeldus:
Lameepiteelirakud: Düsplastilised lameepiteelirakud
Silinderepiteelirakud: Normipärased silinderepiteelirakud
Mikrofloora: Pulkbakterid
Diagnoos:
Lamerakuline intraepiteliaalne lesioon, low-grade (LSIL); lameepiteeli nõrk düsplaasia -
Intraepiteliaalne lesioon või pahaloomulised muutused puuduvad (NILM) – 373887005.

Viimati tehti ettepanek, et võiks teha emakakaela konisatsiooni, kuna on HPV 51 ja nõrk düsplaasia püsib. Pakuti teha konisatsioon kas kohaliku tuimestusega või üldnarkoosiga või jääda jälgimisele. Anti mõtlemisaega.
Kuna viimati naistearsti juures ei käinud, siis kas müoomisõlme pärast peaksin praegu ikka minema ka naistearsti juurde?
Kas konisatsioon laseriga on ka võimalik? Kardan väga kirurgilist sekkumist. Kas sellisel juhul oleks mõistlikum teha seda täisnarkoosiga?
Ei oska otsustada, kas kohe praegu teha konisatsiooni või olla veel jälgimisel nagu seni?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teil on 2016 diagnoositud kerge emakakaela düsplaasia ja see pole 2 aasta jooksul süvenenud. Võimalus, et düsplastilised muutused iseenesest kaovad, on olemas. Ma soovitan esialgu jääda jälgimisele ja 6 kuu pärast kaksiktest ja kolposkoopia korrata. Kui edaspidi ikkagi selgub, et HPV infektsioon jääb püsima või diagnoositakse CIN 2 või CIN 3 , on konisatsioon vajalik. Konisatsiooni on võimaik teha nii narkoosis kui ka kohaliku tuimestusega. Konisatsioonil eemaldatakse spetsiaalse elektrilinguga ( LEEP) emakakaelalt koonusekujuline ala ja saadud koetükk suunatakse histoloogiliseks uuringuks ehk koeprooviks, kus selgub, kas ja mis tüüpi düsplaasiaga tegemist on. Enamasti tehakse see protseduur intravenoosses narkoosis ( veenisüst) , mille toime on lühiajaline ja millest toibumine on kiire.
Heade soovidega uueks aastaks,
Katrin Seidelberg