Kas madal progesteroon, rasedus või mis? 28.09.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Olen 31, lõpetasin 9 kuud tagasi Gesytil pillide võtmise peale 3 aastat kasutust. Pillide ajal töötas menstruaaltsükkel nagu kellavärk - 3 nädalat vaikus ja nädal verd. Ja kohe kui ununes korra võtta, oli teada, et nüüd tuleb keset pillivõtuaega ja kestab nii kaua kui tahab, kas päeva või terve nädala. Enne pillile minekut oli samuti menstruaaltsükkel 28-30 päeva ja kui olin liiga kõvasti mõnel nädalavahetusel pidutsenud, oli teada, et tol kuul läheb midagi paigast. Aga see oli kõik selge mulle.

Nüüd aga ma ei tea mida arvata. Kui jaanuaris pillilt maha tulin, jätkus mu tsükkel normaalselt pea pool aastat. Nüüd viimased 3 kuud on asi sassi läinud. Juuli päevad hilinesid ~11 päeva, augusti päevad ~13 päeva ja septembri omadel saab täna kolm nädalat täis üleajast. Olen 3x rasedusteste teinud. Negatiivsed.

Mul on kilpnäärmed eemaldatud ja võtan igapäevaselt L-Thyroxini. Küll aga kevadel said tabletid otsa ja mul jäi suvel pikk paus sisse. Hakkasin Thyroxini taas kuu aega tagasi võtma. Kuid mul on varemgi neid pause olnud ja need pole mu mens.tsüklit küll mõjutanud.

Mingeid vaevusi mul kurta pole. 21.aastaselt olin rase, kuid tegin aborti. Ei mingeid sümptomeid, ei positiivseid rasedusteste. Kas peaksid progesteroonitaset mõõtma? Kas saan seda taset mõjutada paremuse poole kuidagi loomulikumal viisil kui hormoonravi vms? Last veel ei soovi,kuid teeb murelikuks.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Vastab tõele, menstruaaltsüklit mõjutavad kõik sisenõrenäärmed, aga eriti munasarjade hormoonid, mis on kaasasündinud ehk nn munasarjade reserv ehk ovariaalne reserv, kilpnääre, ka neerupealised jpm.
Kui kilpnääre on eemaladatud, siis on vajalik pidev asendusravi. Peale kombineeritud antibeebipillide tarvitamist(ravi) taastub oma geneetiline tsükkel, nii ka teil. Soovitused:
1) tegite otsuse, et soovite hoiduda ja hormoonravi ei sooviks: valida on kondoomid, Pharmatex sarja tooted, uusim on viljakusmonitor.ee
2) kirjutage üles menstruatsioonide 1. päevad ja lugege menstruaaltsüklite pikkused, norm on 21-35 päeva
3) võiks tarvitada vitamiine N.A.I.N.E.
4) menstruaaltsükli häireid, siis m tsükkel lühem kui 21p või pikem kui 35p, saab ravida, kuid ravi on kindlasti hormonaalne; kuid te ei pea ravima enne, kui hakkab häirima viljatu paarisuhe, siis kui te ei rasestu sooviga rasestuda 1 aasta jooksul
5) omal soovil ise tasudes võite alati pöörduda synlab.ee laboriarsti konsultatsiooniks, uuringuteks

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee