Tupeseen ja veritsus 02.01.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Mul on mure. Iga aasta talve kuudel kimbutab mind tupeseen (voolus paks ja tükiline, sügelus). Ravin seda tavaliselt Vagisan küünaldega ja Multi-Gyn Actigel geeliga. Seekord on kuidagi teisiti. Nimelt menstruatsioonini peaks mul olema umbkaudu 7-10 päeva kuid juba praegu on mingi sugune veritsus ja olen mures sellepärast. Veritsus ei ole pidev ega ka vererohke. Värvus on natukene pruunikas kuid üldjuhul ikkagi punane. Mul on ka naistearsti juurde aeg pandud kuid see on alles 10.01. aga sooviksin praegu vähemalt teada kas see veritsus on halb või millest see üldse tingitud on ?
Mainin ka ära, et lasin tupespiraali Fleree paigaldada 16.06.2017.
Kas võib olla sellest haigusest tingitud ?

Tänud

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 20-aastane

Kirjutate, et: "...lasin spiraali Fleree paigaldada 16.06.2017. "
Teid ei ole piisavalt nõustatud, et tegemist on emaka õõnde viidud ESS emakasisese vahendiga ehk väikese hormoonkapsliga, mis sisaldab vaid üht hormooni, kollaskeha hormooni. Sellest on veritsus, mis mõnel patsiendil kestab kuni pool aastat, siis muutuvad menstruatsioonid märkamatuks, sest kollaskeha hormooni toimel muutub emaka limaskest üliõhukeseks.
Ka tupeseene infektsioonide sagenemine võib olla seotud hormoon(ravi)spiraaliga, sest hormoonide liia toimel võivad sageneda tupe seeninfektsioonid.
Apteegi käsimüügist saate osta Klotrimasool kreemi ja uued Ecocillin tabletid ja Ecocillin tupekuulikesed, lisainfo ecocillin.ee.
Sünnitamata noortele naistele on valikmeetodiks kombineeritud hormonaalne kontratseptsioon-KHK, antibeeebipillid-KOK, EVRA plaastrid, NuvaRing, need on kahefaasilised ja reguleerivad ka menstruaaltsüklit.
KHK-ga ei tohiks suitsetada. Kas Fleree paigaldati seetõttu, et suitsetate?

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid