SOS pillid, veritsus ja tupeseen 27.09.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Olen 25.aastane naine ning rasedusi ei ole olnud. Minu mure on järgnev. Eelinfoks, et 2013.aastal oli mul konisatsioon. Partnereid on olnud 3. 2018 veebruar vahetasin partnerit. Kõik ilus ja kena, aga nimelt esineb mul peaaegu iga kuu tupeseen. Võetud on PAP testid ja muud suguhaigused, viimased testid juunis. Kõik on korras. Partner ei ole kontrollis käinud, ka ei esine tal ühtegi kaebust. Mõtlesin, et tupeseene põhjuseks võib olla tihe seksuaalelu. Olen ostnud kõiksugused pesuvahendid jms, et olukorda leevendada.

Juulis ja Augustis tekkis 2 olukorda, kus kummalgi kuul võtsin SOS tabletti. Seksime nii kondoomiga kui ilma kondoomita. Kuivõrd nendel kahel korral oli kondoomi purunenud just seemnepurse ajal ning olukord oli ideaalne rasestumiseks, võtsin SOS tabletti (ca 2 nädalat peale menstruatsiooni).

Praegu on minu mure järgmine:
18.augusil võtsin SOS tableti. Menstruatsioon algas 30.08.2018. Septembris oli antibiootikumidega hambajuureravi.
14.09.2018 peale vahekorda veritsus, mis kestis paar päeva - arvasin, et see on äkki menstruatsiooni vaheline väike veritsus, mille tingis ehk pisut tugevam vahekord, ja süüdistasin SOS tabletti. Muid kaebusi ei olnud.
20.09 algas ebamugavustunne mis kestis paar päeva (tupeseene sarnane), siis vaibus. 23.09.2018 peale vahekorda taas veritsus, samuti tundsin kuidas tupeseen ägenes.

24.09.2018 hakkas ka põis tundma andma. Võtan nitrofurantoini ning see mure on lahenemas.
24.09.2018 käisin ka valvekabinetis, kuna klotrimasool ei aidanud. Sain mingi küünlad 3-ks päevaks. Kahjuks ei tea kohe nime, kuid mäletan, et need ei ole klotrimasooli baasil.

Arst tegi läbiväätuse - ultraheliga, katsus ning vaatas tuppe.
Ütles, et tundub OK ja et kerge veritsus on. Limaskesta järgi vaadates ütles, et põletikku ei tohiks olla. Kas seda saab öelda vaid vaatamise tulemusel? Ütles, et veritsus äkki kuna varsti hakkab menstruatsioon.

Kahjuks need küünlad eriti ei aita, endiselt on ebamugavustunne/sügelus. Ka veritsus on täpselt samasugune nagu pühapäeval algas. Ehk siis on mu veritsus/määrimine kestnud pühapäevast saati, samuti sügelus millele lisandus põieprobleem. Veritsus ei sarnane tavalisele menstruatsioonile.

Minu küsimus on, kas siin on mingeid riske mida teie silm kohe märkab? Kas nitrofurantoini võtmine võib tupeseent veel omakorda ärritada? Peale mensest plaanisin osta ka tupeküünlaid (piimhappebaktereid) ning taastuda.

Kokkuvõtteks olen kergelt veritsenud alates 23.09.2018. Ebamugavus ning sügelus ja tupeseen alates 21.09.2018.

Ravi arsti küünaldega alates 25.09.2018. Ravi põiele alates 25.09.2018. Endiselt on veritsus ning sügelus tupepiirkonnas.

Ootan teie arvamust/abi.
Kas peaksin kiiresti taas valvekabinetti minema või saaksin perearstilt paluda ka suukaudseid ravimeid seeneraviks? Kui vaibub siis kontrolli minema taas? Olen segaduses.

Aitäh teile vastuse eest ette...

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Peale SOS pilli kasutamist tekib sageli ebakorrapäraseid veritsusi. Tsükkel taastub tavaliselt siiski paari kuu jooksul. Kuna veritsus algas 23.09, siis järgmist menstruatsiooni on oodata 4 nädala möödudes. 14.09 tekkinud vahekorrajärgne veritsus võis olla seotud ovulatsiooniperioodiga. Septembrikuus tehtud antibiootikumidega ravi järgselt on tekkinud tupeseen, mis põhjustab sügelust ja ebamugavustunnet. Et antibiootikumidega seotud tupeseene teket vältida, on alati soovitav ravi ajal kasutada probiootikume.
Soovitan ka nüüd nitrofurantoiniga ravi ajal kasutada probiootikume ( Ecocillin). Kuna tuperavi on olnud ebaefektiivne, soovitan teha suukaudse ravi seenevastaste kapslitega( fluconazol). Ravi saab määrata perearst.