Ca-125 näit püsivalt üle normi 09.04.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on aastaid olnud CA - 125 näit normist kõrgem: 40-43, norm alla 30. 2014 aasta juulis opereeriti mul emakas koos emakakaelaga müoomide tõttu avatud operatsioonil. Kaasuvatest haigustest on krooniline gastriit ja kaksteistsõrmikhaavand, lisaks glaukoom. 2016 aasta sügisel eemaldati väike basilioom.
Viimati tegi arst ka ultraheli, kus tsüste ei tuvastanud. Käin kaks korda aastas kontrollis. Mingeid muid uuringuid tehtud pole. Kas selline kõrgenenud vajaks põhjalikumaid uuringuid? Paluks Teie arvamust.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 55-aastane

Kõrgenenud Ca 125 võib viidata muudele kroonilistele (maks)probleemidele, adenomüoosile, endometrioosile jpm
CA 125 kasutamist munasarjavähi diagnostikas piirab madal spetsiifilisus, sest CA 125 tõusnud väärtusi leitakse ka mitmete muude haiguste ning füsioloogiliste seisundite (menstruatsioon ja rasedus) korral.
Analüüsi valepositiivsus on 11 – 33%.
Nii väike tõus ei viita munasarja vähile, ei vaja lisauuringuid ega ka jälgimist, munasarja vähkide korral on numbrid 1000-1200 ja kõrgemad.

Üle 50-aastastel naistel piisab kontrollist iga 2a järel, kes paaritul aastal sündinud, neil paarituil aastail ja vastupidi;
viimane PAP sõeluuring on 55, sõelmammograafiad 50-62, kes paaritul aastal sündinud, neil paarituil aastail ja vastupidi; käige kindlasti tasuta vähi sõeluuringutel

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid