Pruun voolus - pillid? 01.04.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervist!

Olen 21-aastane, mureks pruun voolus. Päevad algasid viimati 14.märtsil ning kestsid kuni 16.märtsini (viimasel päeval esines vaid määrimist, samuti 12. Ja 13.märtsil vaid määris). Otseselt nagu päevi kui selliseid ei olnudki.
Alustasin üle 7 kuu taas Yasminelle pillide võtmist, eelmine kord kirjutati välja tsüsti tõttu, kasutasin 2 kuud ning lõpetasin. Veebruaris külastasin naistearsti ning kompamise tulemusena väitis, et tsüsti enam ei ole. Küll aga oli tupe kandidaas ning määras mulle tupeküünlad.
Pillide võtmist alustasin 14.märtsil. 18.märtsil olin vahekorras ning lisakaitsevahendit ei kasutanud. Alates 25.märtsist on esinenud siiani pruun, šokolaaditaoline voolus, algselt oli punane ning vähene, nüüd aga tumedam, limatükkidega ning rohke.
Kas see tugev määrimine võib esineda, kuna oleksin pille pidanud alustama ikka sellest paevast, kui hakkas esmane määrimine (ehk 12.märtsil) või võib olla tegu taas tsüstiga, mis nüüd tänu pillidele kaob või võib see olla ka rasedusest, mis on nädalaajasest lisakaitsevahendi mittekasutamisest? Enesetunne on suhteliselt nõrk, väsimus tapab, pidevalt iiveldab.
4.aprillil saab esimene leht pille läbi, kuigi siiani on mu keskmine tsükli pikkus olnud 31 päeva, et kas 4.aprillil, +2/3 päeva, võin oodata päevasid?Naistearstile kontrolli lähen ka, hetkel aga pean interneti abile lootma.
Teiseks mureks on tupeava juures olevad punnid, pigem valget värvi, pisikesed ning sügelevad, vaga ebameeldiv tunne. Tekkisid alles paar nädalat tagasi. Millega võiks olla tegu? Kas selle vastu on mingeid ravimeid? Suguhaigusi alates eelmise aasta juuli testidest ei olnud, nüüd plaan taas minna kotrolli, kuigi partner siiani olnud üks.

Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kuna kasutate kombineeritud antibeebipilleYasminelle,siis esimesel paaril kuul võivad tabletid tekitada kõrvaltoimeid : veritsused,iiveldus,peavalu ja meeleolumuutused.
Veritsused lõpevad tihti aja jooksul iseenesest või preparaadi vahetamisega suurema östrogeenidoosiga tableti vastu
( näit Yasminelle kus on etinüülöstradiooli 0,02mg vahetada Yarina vastu ,kus on etinüülöstradiooli 0,03 mg).
Teine mure,mis väljendub sügeleva ebameeldiva tundega ja väikeste valgete punnidega tupeava juures on ilmselt pärmseenest tingitud vulvovaginiit.Sageli soodustavadki rasedusvastased tabletid pärmseene esinemise sagedust.Soovitan Teil apteegi käsimüügist osta 1% klotrimasoolkreemi ja sellega määrida sügelevat piirkonda.
Kui lähete günekoloogi vastuvõtule,siis ta ilmselt täpsustab ,millega tegemist on
Edu soovides,Maie Väli