Peetumine. Kas on mõtet oodata katkemist? 05.12.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Palun Teie nõu. Kuna arstid ei nõua et ma koheselt puhastusele läheks, vaid pakkuvad oodata, siis mul on küsimus kui kaua ma võin veel oodata ja kas tasub üldse oodata?
Olen 32.a. Praegu kolmas rasedus (olemas 2 last: 6 ja 4 a.vana. Mõlemad eelmised rasedused olid ilma probleemideta).
Viimased päevad algasid 29.09. Praegu peaks olema 9+4 näd.rase.
02.11. Hcg oli 738 IU/L (UH ei näinud arst veel rasedust)
15.11 Hcg 20616, prog.41 (UH: lootemuna emakas, rebukott tekkimas, embrüo ei näe) - arst eeldas et rasedus on liiga väike, vist rasestusin hiljem kui ma arvasin (kuigi tean et viimane suhe mul oli 15.10)
1.12 - UH: lootemuna ja rebukott kasvanud, embrüo liiga pisike, ei näe eriti, südamelööke ei ole - arst eeldas et peetunud rasedus, soovitas tulla kontrollile nädala pärast, kui ei muutu midagi - siis puhastusele
05.12 - läksin konsultatsioonile teise arsti juures (lihtsalt ei suutnud niisaama oodata): Hcg 32717, UH - emakas paks limaskest, lootemuna vastab 6+6, GS (loen pildilt) 24,5mm; arsti sõnul loote ise pisike - umbes 5+5 näd. (diagnoos Missed abortion, sain saatekirja puhastusele, samas arst ütles et pean ise otsustama millal lähen)
Kahjuks oma arsti juurde aeg on ainult neljapäeval, kuid ei tea kas tasub oodata (telefonile ta ka ei vasta). Ning ei suuda oodata ka - iiveldab peale söögi, pea valutab, alakõhus on midagi tunda (mitte päris valu), kuid emotsionaalselt olen läbi.
Seletage palun: 1) kui rasedus on peetunud, miks siis tõuseb endiselt Hcg? või selline tõus (20 päevaga 20616 kuni 32717 IU/L) ei tähenda enam midagi?
2) kui mul pakutakse teha tabletiaborti ning arsti sõnul mul on paks emaka limaskest, kas ei ole see medikamentoosne katkemine riskantne liigse vereerituse mõttes (mul mõlemad sünnitused loomulikel teel, kuid esimene kord oli verekaotus liiga suur ning olin pärast tilguti all - seega kardan teha kodus tabletiaborti ilma arsti järelvalveta)
3) mul on sadelakujuline emakas - kas siis suureneb oht kirurgilise aborti juhul?
4) mida Teie soovitaksite, kas parem minna puhastusele või oodata veel midagi?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Tegemist on peetunud rasedusega. Arvestades võimalikku rasestumise aega ja siiani tehtud jälgimist nii ultraheli uuringul kui hCG alusel peaks olema ultrahelis näha kasvav loode ja loote südametöö. Viimane hCG tõus 15.11-05.12 on vähene ja kinnitab peetunud raseduse diagnoosi. Normaalselt areneva raseduse korral tõuseb hCG tase väga kiiresti, kahekordistudes iga paari päeva jooksul. Ma ei näe põhjust enam oodata ja jälgida. Soovitan pöörduda medikamentoosseks abordiks, mida on võimalik teha haiglas päevastatsionaaris ( enamikes kliinikutes tehakse medikamentoosseid aborte päevastatsionaaris). Kuna tegemist on peetunud rasedusega, mis vastab 5/6 rasedusnädalale, siis risk suuremaks verekaotuseks või hilisemaks abrasiooni vajaduseks on väike.