Rasestumisvastane implantaat ja tervis 17.08.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Mulle on paigaldatud rasestumisvastane implantaat 2015.a. juulis. Kuni 2016.a. juunikuuni oli menstruatsioon üsna tihedalt, korrapärane polnud, aga tihti iga kahe nädala tagant, vahest oli vahe kuu. Viimane siis hakkaski 23.06.16. Juulis lõpetasin lapse imetamise ja mõtlesin, et ehk see mõjutas kuidagi seda päevade tulekut. Igatahes siiani neid hakanud ei ole ja paar nädalat on enesetunne olnud ka tihti halb, esineb pearinglust ja iiveldust, pidev väsimus. Tegin igaks juhuks ka paar korda rasedustesti, aga õnneks rasedust siiski ei ole. Implantaat on ka ilusasti paigas ega ole kuidagi vigastatud. Eilsest hakkas natukene määrima ka, aga see on ainult selline pruun ja õigeid päevi pole ikka peale hakanud. Äkki te oskate öelda, kas need sümptomid võivad olla mõne terviseprobleemi tagajärjel?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!

Teile on implantaat paigaldatud imetamise ajal. Tavapäraselt rinnaga toitmise perioodil menstruatsioone ei ole ja ka implantaadiga enamasti veritsused puuduvad. Menstruatsioonid taastuvad enamikul naistest 1- 2 kuu jooksul peale imetamise lõpetamist. Menstruatsioonid võivad aga taastuda imetamise ajal juba 2 kuud peale sünnitust ja sellisel juhul on nii implantaadi, minipillide kui ka hormoonspiraaliga veritsused, mis sageli on ebakorrapärased. Nahaalusest implantaadist vabaneb vereringesse väikeses koguses sünteetilist progesterooni ja oma hormonaalselt toimelt on ta sarnane minipillide ja hormoonspiraaliga. Ebaregulaarne, harv, vähene veritsus (määrimine) või menstruatsioonide puudumine ei ole märk sellest, et implantaadi rasestumisvastane toime on nõrgenenud. Implantaadi toimel võivad veritsused olla harvad, minimaalsed või puududa üldse. See on sage implantaadi kõrvalmõju. 2 nädalat kestnud halb enesetunne, pearinglus ja iiveldus võivad olla premenstruaalse sündroomi väljendus ja seotud ovulatoorse tsükliga. Algava menstruatsiooniga kaebused kaovad. Pruunikas määrimine on märk sellest, et menstruatsioon algab. Veritsus võib menstruatsiooni ajal olla väga minimaalne, muretsemiseks pole põhjust.
Heade soovidega,
Katrin Seidelberg