Menstruatsiooni vähendamine/peatamine 29.12.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Milline (pikaajaline) rasestumisvastane vahend on kõige tõhusam menstruatsiooni lühendamiseks või peatamiseks?
Mul ei ole küll talumatud valud, kuid valuvaigistite mõjumiseks läheb tavaliselt vähemalt 2-3 tundi ja see segab oluliselt mu und ja igapäevatoimetusi.
Kuigi olen 19aastane, tean mitmel põhjusel, et ei soovi oma elu jooksul lapsi saada/rasestuda ehk siis eelistaksin meetodi, mida saaks pikaajaliselt kasutada või uuendada. Rasestumisvastane tõhusus polegi tegelikult üldse oluline, aga ma pole muudest viisidest päevade lühendamiseks/peatamiseks kuulnud.
Mõtlesin rasestumisvastase süsti peale, kuid lugesin, et see võib põhjustada luude hõrenemist.
Kas eestis tehakse spiraali paigaldamisel/eemaldamisel tuimestus/antakse valuvaigisteid, sest olen kuulnud, et see protseduur võib väga valus ja ebameeldiv olla (piltide pealt näeb ka tuimestuseta hirmus välja)?
Kas rasestumisvastane implantaat on menstruatsiooni vähendamiseks efektiivne?

Aitäh!

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Menstruatsiooniga seotud valude vähendamiseks ja veritsuse oluliseks vähendamiseks on palju erinevaid võimalusi. Enamik neist on rasedusvastase toimega. Pikaaegne ja mugavam variant on emakasisene hormoonspiraal Kyleena ( 5 aastaks). Paigaldus on ebamugav ja saab kasutada valuvaigisteid, paigaldus käib kiiresti ja reeglina narkoosi ei kasutata. Saate võtta enne paigaldust ise tõhusa piisava doosiga valuvaigistit ja arst saab teha paikse tuimestuse emakakaela. Spiraal sobib enamikele kasutajatele, kuid iga inimene on individuaalne ja seda 100% ette ei tea, kuidas see teile individuaalselt sobib. Sobivuse näitajaks on 4-6 kuud. Kui spiraal sobib, siis saate seda iga 5 aasta tagant vahetada ning kasutamise ajalist piirangut ei ole. Implantaat paigaldatakse naha alla käsivarre sisekülge ja see on 3 aastaks. Kui teil on implantaadi soov, siis soovitan enne proovida 2-3 kuud minipille. Nende võtmisega saab otsustada implantaadi sobivuse suhtes, kuna toime on väga sarnane. Nende preparaatide põhiline kõrvaltoime on ebaregulaarsed määrimised-veritsused, mis vahel võivad kesta suhteliselt pikalt. Kui minipill ei sobi, sisi ei ole ka implantaati soovitav paigaldada. Depo-Proverat ( iga 3 kuu tagant tehtavad süstid) on paljude negatiivsete kõrvaltoimetega ja seda ei soovita kasutada ( luuhõrenemise soodustamine, kaalutõus, libiido langus, depressioon).