hpv16 ja cin2 01.11.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Kontrollis käies selgus, et mul on hpv16 ning kolposkoopia tulemus näitab emakakaela düsplaasiat cin2.

Kolposkoopia täpsem vastus:
3 bioptaati emakakaelalt: pinnal kihilises sarvestumata lameepiteelis väljendunud HPV infektsiooni tunnused ja düsplaasia valdavalt kerge kuni mõõdukas, väiksel alal võimalik raskekujulise düsplaasia esinemine. Mõõdukaastmeline düsplaasia ulatub ka mõnesse näärmesse. Väljendunud põletikku ei tähelda.

Osalen ravimiuuringus (võib-olla platseebo) ning arst arvas, et veidi (avastamisest ca 7 kuud) ootamist ei muuda haigust hullemaks. Juhul, kui ravim ei mõju/ise ei parane - järgneb konisatsioon.
Arstilt sain piisavalt infot, kuid tahaksin küsida ka teist arvamust.

Kui kiiresti düsplaasia süveneb?
Millised on kõige sobivamad uuringud jälgimaks/hindamaks, et düsplaasia pole süvenenud? Kas piisab hpv ja pap testist?

Mida tähendab, et düsplaasia ulatub ka mõnesse näärmesse, kas haigus võib levida kiiremini edasi?

Millised on konisatsiooni võimalused? Kas Eestis tehakse operatsiooni üldnarkoosis või ka tuimestusega?

Kas vahel esinev pruunikas voolus võib olla tingitud düsplaasiast?

Kas oleks vajalik konsulteerida ka immunoloogiga (et selgitada miks mu immuunsussüsteem ei suutnud viirust hävitada)?

Tänan vastuste eest!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 28-aastane.

Vastan:
1) düsplaasiad saab ravida, jälgida, vähemalt kuni 30. eluaastani; arvatakse, et emaka kaela vähk tekib 15-20 aastaga, ainult, et alguse aega ei ole võimalik enamasti määrata (n alates 1. vahekorrast?);
2) uuringute tegemiseks ja patoloogia jälgimiseks on Eesti Naistearstide Seltsi ravijuhend, mis on kohustuslik kõigile Eestis töötavatele naistearstidele:
http://emakakaelajuhis.weebly.com/
Piisab PAP testidest, kuid välistatud peavad olema STLI sugulisel teel levivad infektsioonid, tupepõletikud, emaka kaela põletikud tservitsiidid ja endotservitsiidid;
3) histoloogiline koeuuring hõlmab vaid teatud osa emaka kaelast võetud proovitükkidest;
4) konisatsioon on operatiivne ravimeetod, reeglina teostatakse nn veenisüsti toime all;
5) pruunikas voolus ongi kahjustatud limaskestade tunnuseks, mis võib olla põhjustatud nii põletikest kui ka koekahjustustest;

Vaktsineerige end kindlasti HPV kõrgete riskide tüvede vastu tuleviku perspektiiviga, põletikke saab ravida, PAP teste saab poole aasta pärast kontrollida, jälgida võib kuni 30, kui uuringud paranevad või on samad jne.
Immunoloogiga ei ole praegu vajalik konsulteerida, sest HPV viirused levivad sugulisel teel ja ka puutekontaktidega, ei ole keelatud ka partnereid vaktsineerida.

Galina Litter naistearst.ee
Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses