Hpv16 15.06.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kirjeldus: Kolposkoopia näidustus: PAP H SIL; HPV 16 PAP - 24.03.2022 H SIL; 21.04.2014 NILM; HPV - 08.02.2022 tüüp 16 positiivne. 1. Kolposkoopia adekvaatsus 1.1. Adekvaatne 2. Transformatsioonitsooni tüüp 2.1. Tüüp 1 3. Kolposkoopilise leiu olemus 3.1. Normaalne leid 3.1.1.Küps lameepiteel 3.1.3.Ektoopia 3.1.4.Metaplastiline lameepiteel 3.2. Patoloogiline leid Kõiki IV kvadrante haarav, selgepiiriline, mõõdukalt värvuv atseetopositiivne lesioon, mis I ja II kvadrandis pinnast kõrgemale ulatuv ja kus õrna mosaiiki. III ja IV kvadrandis peen punktatsioon. Joodiga värvumine selgelt kollane. 3.2.1.Lokalisatsioon 3.2.1.1. TZ sees 3.2.2.Suurus 3.2.2.1. I kvadrant 3.2.2.2. II kvadrant 3.2.2.3. III kvadrant 3.2.2.4. IV kvadrant 3.2.3.Swede kolposkoopia indeks 3.2.3.8. 7 3.2.4.Raskusaste 3.2.4.2. II aste – raske astme muutus 3.2.5.Invasiooni kahtlus 3.2.5.2. Ei 3.3. Mitmesugused muutused - ei esine. 3.4. Histoloogiline uuring 3.4.2.I kvadrant 3.4.2.3. Kell 12 3.4.4.III kvadrant 3.4.4.2. Kell 5 3.4.5.IV kvadrant 3.4.5.1. Kell 7 DGN: H SIL; HPV infektsioon. CIN 2-3? Järeldus: PHD: CIN3. Pt. 25-aastane, jääb esialgu jälgimisele. Korrata PAP, kolposkoopia 6 kuu pärast.

Tere! Tuli selline kolposkoopia vastus. Mida see tàhendab?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 25-aastane

Täna veel emaka kaela vähki ei ole, aga on tõsised muutused, millega tuleb tegelda.
Diagnoos: HSIL; HPV infektsioon. CIN 2-3?
Järeldus: Patoloogilis-Histoloogiline Diagnoos: CIN3.
Patsient 25-aastane, jääb esialgu jälgimisele. Korrata PAP, kolposkoopia 6 kuu pärast.

Kõik Eestis praktiseerivad arstid peavad täitma kehtestatud ravijuhendit:
https://www.ens.ee/ravijuhendid/gynekoloogia
EMAKAKAELA, TUPE JA VULVA VÄHIEELSETE MUUTUSTE DIAGNOOSIMINE,
JÄLGIMINE JA RAVI
HPV-VASTASE VAKTSINEERIMISE SOOVITUSED

Suure tõenäosusega olete HPV vaktsineerimata ja on leitud kõrgeima riski emaka kaela nn vähiviirus tüübiga 16. See on põhjustanud muutused emaka kaelal:
HSIL (ingl high-grade squamous intraepithelial lesion) – kõrge astme lamerakuline intraepiteliaalne
lesioon
Ohumärk on: Invasiooni kahtlus
CIN (ingl cervical intraepithelial neoplasia) – emakakaela intraepiteliaalne neoplaasia, mis jaotatakse
3 raskusastmesse
• CIN1 – kerge astme düsplaasia
• CIN2 – mõõduka astme düsplaasia
• CIN3 – raske astme düsplaasia

Kuna olete noor, siis on lootust, et organism ja immuunsus tulevad toime. Soovitused:
1) mitte suitsetada
2) kasutada kondoomi, sest HPV viirused levivad sugulisel teel ja ka puutekontaktidega
3) korrata analüüsid ja uuringud 6 kuu pärast, nagu raviarst ette kirjutas
4) vaktsineerida end koheselt HPV teiste kõrgete riskide viiruste vastu
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7