Liiga pikk menstruaaltsükkel pärast Nuvaringi lõpetamist 28.09.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Kui kaua võib võtta menstruaaltsükli normaliseerumine pärast pikaajalist hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamist?
Olen kasutanud erinevaid vahendeid 12 aastat. Alguses määrati need menstruaaltsükli reguleerimiseks ning naistearst pole kunagi soovitanud nende kasutamist ka lõpetada. Viimase vahendina kasutasin umbes 6 aastat Nuvaringi vaginaalrõngast. Lõpetasin kasutamise jaanuaris. Seni on aga menstruaaltsükkel väga ebaregulaarne. Alati üle 35 päeva, vahel 60 päeva jne.
Kas see on tõsi, et aasta aega tasuks rahulikult oodata ja lasta kehal olukorraga kohaneda? Millal peaks hakkama tõsisemalt muretsema?
Lisaks, kui tegu on üle 35 päevase tsükliga, kas siis see tähendab, et igatahes on tegu ilma ovulatsioonita tsükliga?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 26-aastane.
Loen kirjast: "Olen kasutanud erinevaid vahendeid 12 aastat." see on tõesti ülipikk aeg.
Muretsema peaksite siis, kui soovite rasestuda, ei hoidu ja ei rasestu regulaarse suguelu 2-3x nädalas korral 1-2 aasta jooksul. Selliste kaebuste korral tuleks alustada viljatu paarisuhte uuringutega, kuhu kuulub ka menstruaaltsükli kontroll, ovulatsioonide määramine jpm.
Ise saate osta apteegi käsimüügist ovulatsioonitestid ja teha neid vastavalt õpetusele, saate hoida kaalu normis: nii alakaal kui ka ülekaal on sagedased menstruaaltsükli häirete põhjustajad. Ärge suitsetage.
Normaalsed menstruaaltsüklid on 21-35 päeva, 36. päeva hommikusest uriinist võiks teha rasedustesti. Anovulatsoorseid tsükleid on rohkem pikkade menstruaaltsüklite korral, seetõttu on ka soovitud rasestumine pikem ja aeganõudvam.
Mure korral tulge vastuvõtule, vajalik isikukood, mille saate saata minu töömeilile.
Galina Litter naistearst.ee Pirita Perearstikeskusest