Ei õnnestu rasestuda ja ebamugavad valud 07.01.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul on olnud alati valulikud ja väga vererohked menstruatsioonid. Regulaatsust ei mäleta enam, pigem sain aru tunnuste põhjal, et nüüd hakkavad päevad. Kui hakkasin nuvaringi kasutama, siis olid väga regulaased, ilma valudeta, vererohked päevad. Pärast kolme aastat kasutamist otsustasin proovida last saada, 2018 aasta novembrist alates pole nuvaringi kasutanud ja pole ka õnnestunud siiamaani rasedaks jääda (rase pole kunagi olnud, mehel ka pole lapsi). 2019 suvel soovisin günekoloogi juurde aega saada, sest päevad on väga valusad (viimaste päevade aeg istusin öösel tunde üleval valuvaigistitest hoolimata), umbes pärast ov. aega on alakõhus kuni päevade alguseni tugevad torked ja valud, et isegi tööl istuda on väga ebameeldiv ja segab igapäeva elu ning päevad on jäänud väga verevaeseks (esimesel päeval määrib, siis kaks järgmist päeva on midagi ja siis määrib paar päeva) ja vahekord on olnud kogu aeg valulik. 2017 aastal käisin ka alakõhuvalude ja valuliku vahekorra pärast arstilt, arvasin, et ehk uus tsüst (olnud üks hästi valik, aga see lõhkes ise), tsüsti ei leitud. Kui panin aja 2019 aasta suvel, et natukene selgust saada ja kuna lisasin, et sooviks günekoloogi, kes vaataks ka selle pilguga, et kohe varsti proovimisest aasta täis, siis pandi hoopis aeg viljatusraviarsti juurde. Sealt sain vereproovi ja ultraheli põhjal oktoobri lõpus info:

Suguhormoone siduv globuliin seerumis/plasmas* ↑ 140.1 (oli ainuke asi normist ära, muud näitajad olid korras) 32,4....128 ref väärtus.
Endom. 11mm follikulaarfaasis
Parem ov. PCO struktuuriga selles juhtiv folliikul 20,5mm
Vasak ov. PCO strukt. antraalfoll. 4,4x1.7mm
AMH 6
analüüsid korras
PCOM ovaariumid - alustada inovo+inofolic
sonograafias ovulatoorne menstruaaltsükkel - küps foll või ovulats mõni tund tagasi toimunud
ootab spontaanset rasestumist kuni suve alguseni.

Meest uuriti ka, tal ka kõik ok. Kui varem sain samade tunnuste järgi aru, et algavad päevad, siis nüüd on ainuke kindel asi see, et kui pärast ov. tõusnud kehatemp (37.2), kukub 36.8 peale, siis järgmine päev hakkavad päevad. (rinnad vahel valutavad vahel ei, sees valutab koguaeg, temp ei kraadi iga päev, mees ütleb, et sa pole enam nii kuum ja siis kontrollin)

Nüüdseks kasutan inovo+2 korda päevas inofolicut juba kolmas kuu ja on siis viis kuud veel minna, kui just enne rasedaks ei jää.

Minu küsimused oleks:
1) Ma sain aru, et mul on polütsüstilised munasarjad, mitte sündroom, mis on nende vahe?
2) Milleks nii inovo + inofolicu ravi ja miks see 8 kuud kestab? Mis on nende mõlema toidulisandi eesmärk?
3) Kas alakõhu valud võiksid olla seotud sellega kuidagi, et ei õnnestu rasedaks jääda (uut tsüsti pole leitud)?
4) Kui toimub ov (ultrahelisis nähtud), vereproovid on normis, mehel on spermaproov ja vereproov korras (mõlemad oleme igapäevaselt kodus, et on võimalus panustada kogu kuu vältel), kas poleks veel midagi, mida võiks kontrollida?

Ma saan aru, et see võtab aega, ma olin 29, kui proovima hakkasin, järgmine kuu saan 31, nüüd tunnen, et tekib juba suurem mure, et kas äkki saaks veel midagi tegema ?

Tänan Teie vastuse eest ja vabandan, kui minu jutt on liiga pikk.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kindlasti ei ole Teil tüüpilist PCOS-i.Kahjuks on teised hormoonid välja toomata ja ainult SHBG on väga väikese informatiivse väärtusega ( pigem peaks PCOS-i korral olema see madal).
Ju jäi günekoloogil arvamus,et rasestute ilma ravita ja seetõttu määras Teile nn.ooteajaks Inofolic pulbrid. Koos INOVO tablettidega ei ole mõtet võtta,piisaks kui võtate päevas 2 pulbrit Inofolicut,
Inofolic pulbris on Foolhape ja inositool,mis parandab munasarjade vastuvõtlikkust enne viljastumist.
Kas Teil on kontrollitud munajuhade läbitavust?
Tundub,et ovulatsioon siin siiski toimub,aga kaebused viitavad endometrioosile. Selleks oleks vaja määrata gün
hormoonid ja teha väikese vaagna ultraheliuuring.
Edu soovides,Maie Väli